Zdarzają się sytuacje, kiedy wierzyciele spółki cywilnej zwracają się do jej wspólników z wezwaniem do zapłaty długu będącego należnością wierzyciela. Czasami okazuje się, że w chwili wezwania część lub wszyscy członkowie spółki mają już status niewypłacalnych. Czy tylko aktualnie wspólnicy mogą być pociągnięci do odpowiedzialności zwrotu długu? Nie. W przypadku spółki cywilnej obecni jej członkowie nie przejmują w całości zobowiązań osób, które ze spółki wystąpiły. Windykacja wierzytelności dotyczy także byłych wspólników.
Do takiej sytuacji można odnieść kilka przepisów Kodeksu Cywilnego, regulujących zobowiązania członków spółki wobec wierzycieli i możliwości dochodzenia wierzytelności.
Były wspólnik ponosi odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania spółki zaciągnięte w czasie jego uczestnictwa w niej. Sędziowie argumentują to również w ten sposób, że poprzez pojęcie „zobowiązania spółki” należy rozumieć wszystkie zobowiązania, których podmiotami są wszyscy wspólnicy łącznie i które powstały po ich stronie w wyniku przynależności do spółki cywilnej.
Powyższa argumentacja wynika z charakterystycznej solidarnej odpowiedzialności cechującej spółkę cywilną, a wskazanej w Kodeksie Cywilnym. Wierzyciel w procesie dochodzenia długów może więc żądać świadczenia w części bądź w całości od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z nich osobno. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek ze wspólników nie zwalnia z tego pozostałych. Solidarni dłużnicy pozostają zobowiązani aż do całkowitego zaspokojenia wierzyciela, odpowiadając jednocześnie bez ograniczeń za zobowiązania zarówno całym majątkiem wspólnym, jak i osobistym majątkiem każdego ze wspólników.
Przepisy Kodeksu Cywilnego mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Uregulowanie tej kwestii może być skuteczne jedynie w umowie pomiędzy samymi wspólnikami. Nie wywiera to jednak skutku w stosunku do wierzyciela spółki. Przejęcie długu przez osobę trzecią wymaga natomiast akceptacji samego wierzyciela.