Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Czy można żądać spłaty długów spółki od byłego wspólnika?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Czy można żądać spłaty długów spółki od byłego wspólnika?

Czy można żądać spłaty długów spółki od byłego wspólnika?
Autor: monbys   |   18 lip 2014, 9:28   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Zdarzają się sytuacje, kiedy wierzyciele spółki cywilnej zwracają się do jej wspólników z wezwaniem do zapłaty długu będącego należnością wierzyciela. Czasami okazuje się, że w chwili wezwania część lub wszyscy członkowie spółki mają już status niewypłacalnych. Czy tylko aktualnie wspólnicy mogą być pociągnięci do odpowiedzialności zwrotu długu? Nie. W przypadku spółki cywilnej obecni jej członkowie nie przejmują w całości zobowiązań osób, które ze spółki wystąpiły. Windykacja wierzytelności dotyczy także byłych wspólników.

Do takiej sytuacji można odnieść kilka przepisów Kodeksu Cywilnego, regulujących zobowiązania członków spółki wobec wierzycieli i możliwości dochodzenia wierzytelności.
Były wspólnik ponosi odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania spółki zaciągnięte w czasie jego uczestnictwa w niej. Sędziowie argumentują to również w ten sposób, że poprzez pojęcie „zobowiązania spółki” należy rozumieć wszystkie zobowiązania, których podmiotami są wszyscy wspólnicy łącznie i które powstały po ich stronie w wyniku przynależności do spółki cywilnej.

Powyższa argumentacja wynika z charakterystycznej solidarnej odpowiedzialności cechującej spółkę cywilną, a wskazanej w Kodeksie Cywilnym. Wierzyciel w procesie dochodzenia długów może więc żądać świadczenia w części bądź w całości od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z nich osobno. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek ze wspólników nie zwalnia z tego pozostałych. Solidarni dłużnicy pozostają zobowiązani aż do całkowitego zaspokojenia wierzyciela, odpowiadając jednocześnie bez ograniczeń za zobowiązania zarówno całym majątkiem wspólnym, jak i osobistym majątkiem każdego ze wspólników.

Przepisy Kodeksu Cywilnego mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Uregulowanie tej kwestii może być skuteczne jedynie w umowie pomiędzy samymi wspólnikami. Nie wywiera to jednak skutku w stosunku do wierzyciela spółki. Przejęcie długu przez osobę trzecią wymaga natomiast akceptacji samego wierzyciela.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU