Wiele osób zastanawiających się nad kupnem samochodu rozważają sprowadzenie go z zagranicy. Wiąże się to z tym, że jest niski stopień zaufania dla polskich handlarzy. W tym artykule przedstawimy jakie są opłaty związane ze sprowadzaniem pojazdu na własną rękę.
Zanim wyruszymy zagranicę w poszukiwaniu wybranego samochodu powinniśmy przeglądnąć ogłoszenia na różnych serwisach i znaleźć kilka interesujących nas ofert. Trzeba się liczyć z tym, że dane ogłoszenie może być nieaktualne lub w rzeczywistości po oględzinach samochód nie będzie spełniał naszych oczekiwań.
Gdy już jesteśmy zdecydowani na zakup samochodu powinniśmy spisać umowę kupna-sprzedaży – najlepiej w dwóch językach lub otrzymania faktury. Jest to podstawowy dokument do otrzymania dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. W Wydziale Komunikacji opłacamy tablice wyjazdowe oraz OC – 5dniowa opcja kosztuje 75 euro.
Po sprowadzeniu samochodu do Polski to pierwszą rzeczą, która musimy zrobić jest tłumaczenie dokumentów auta na język polski (ok. 25zł za stronę). Kolejnym krokiem jest wizyta w Urzędzie Celnego i składamy deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego. Urząd oblicza akcyzę 3,1% dla silników o pojemności do 2000ccm lub 18,1% powyżej 2000ccm. Jeśli cena auta będzie zbyt niska na umowie to wtedy urzędnik będzie brał pod uwagę wycenę np. według Eurotaxu.
Kolejnym potrzebnym dokumentem jest zaświadczenie o wykonaniu badań technicznego. Uzyskać można je w stacji kontroli pojazdów. Koszt wynosi 98zł.
Sprowadzając samochód z Unii Europejskiej musimy posiadać zaświadczenie, że jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku VAT. Wystawia ten dokument Urząd Skarbowy. Koszt 160zł.
Następnie możemy już rejestrować samochód. Otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny oraz tablicę. Na wydanie czekamy do 30dni. Opłaty z tym związane są następujące: dowód rejestracyjny 85zł, tablice 80zł, 75zł karta pojazdu oraz opłata recyklingowa w wysokości 500zł.
Koszt całkowity związany ze sprowadzaniem samochodu to 1400zl + akcyza. Czy to się opłaca? To zależy od podejścia. Ceny aut w Polsce i przykładowo w Niemczech są porównywalne. Dodatkowo do tego drugiego przypadku trzeba doliczyć wyżej wymienione opłaty. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że na pewno będzie to pewniejsze auto, bez żadnych wad ukrytych. Co w przypadku kupna samochodu u polskiego handlarza nie jest takie oczywiste.