Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaPozostałe

Artykuł: Czy postanowienia noworoczne mają sens? Poznaj 5 sposobów na ich dotrzymanie!

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Czy postanowienia noworoczne mają sens? Poznaj 5 sposobów na ich dotrzymanie!

Czy postanowienia noworoczne mają sens? Poznaj 5 sposobów na ich dotrzymanie!
Autor: MariaKuziela   |   27 gru 2021, 10:22   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pozostałe

Postanowienia noworoczne zazwyczaj podejmowane są w przypływie entuzjazmu i skrajnego wręcz optymizmu. Pod koniec roku chętnie robi się podsumowania, a zamierzone zmiany spisuje się w formie listy. Dla wielu osób nowy rok stanowi pewien przełom. A w tłumie ludzi łatwiej o własne postanowienia. Czy w ogóle warto je robić? I jak je zrealizować?

Jakie mogą być postanowienia noworoczne?

Postanowienia noworoczne bywają typowe. Najczęściej planuje się:
— rzucenie palenia,
— schudnięcie,
— wprowadzenie sportu,
— ograniczenie picia alkoholu,
— dbanie o siebie,
— oszczędzanie,
— naukę języka obcego,
— zmianę diety na zdrową,
— wzmocnienie różnych kompetencji przez udział w szkoleniach.

Mogą też być bardziej osobiste. Wszystko zależy od twoich potrzeb.

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

Koniec roku się zbliża, a z nim poczucie, że nadchodzi nowe, lepsze. Wydaje ci się, że świat stoi przed tobą otworem, a ty zdobędziesz go w ciągu przyszłych dwunastu miesięcy. Twoje życie to czysta karta, którą zapiszesz tym razem inaczej niż poprzednio. Zrobisz wreszcie to, co zawsze chciałeś zrobić. Tworzysz listę, postanowienia się mnożą. Nie wiesz nawet, jak osiągniesz wypisane cele, ale wizualizujesz sobie sukces. I to napawa cię nadzieją, otuchą i radością. Robisz się niecierpliwy, chcesz, by to wszystko dobre już się zrealizowało. No właśnie: zrealizowało. Samo.

Postanowienia noworoczne często spalają na panewce. Możesz już się domyślać, dlaczego. Po pierwsze działasz pod wpływem emocji, a one mają to do siebie, że zwyczajnie nikną. Przełom roku, znajomi i komunikaty w mediach społecznościowych były dla ciebie cudowną inspiracją, ale to już za tobą. Zostałeś sam z tą listą i nagle dochodzi do ciebie, jak jest najeżona trudnościami. Po drugie, twoje cele są tak ogólnie sformułowane, że w zasadzie nie wiesz, co robić, więc trzymasz się starych nawyków.

Co najgorsze, może się okazać, że nie jesteś gotowy na to wszystko. Za dużo sobie narzuciłeś. Nie czujesz tych zmian, bo powstały w wyniku masowej presji. Wszyscy robią postanowienia, to ja też. W 10 minut ogarnąłeś cały rok, ale co za tym stoi? Czy masz w sobie wewnętrzną motywację i zapał do działania? Przez chwilę było hałaśliwie, jednak teraz sam odpowiadasz za swoją codzienność. Dużo lepiej jest określać swoje dążenia bez oglądania się na zewnętrzne wyznaczniki takie, jak nowy rok. Sam zdecyduj, kiedy potrzebujesz zmian i zacznij wprowadzać je w życie. Niech to będzie naprawdę twoje. Nie czekaj na specjalną okazję.

Jak dotrzymać postanowień noworocznych i innych?

Nie jest łatwo dotrzymać postanowień, bez praktycznej wiedzy, jak to zrobić. Dlatego przychodzimy ci na pomoc. Co jest więc ważne?

1. Zastosuj metodę SMART. Służy ona planowaniu, lepszemu określeniu swoich celów i zwiększeniu szans na ich realizację. Każda litera tego słowa oznacza cechę celu:

S — szczegółowy
M — mierzalny
A — atrakcyjny
R — realistyczny
T — terminowy.

Napisz najpierw dokładnie, co chcesz osiągnąć. Ustal, po czym poznasz, że robisz postępy oraz to, że zrealizowałeś dążenie. Chcesz pić więcej wody? Zainstaluj aplikację, w której będziesz notować, ile wypiłeś w ciągu dnia. Cel musi być realistyczny, czyli leżeć w twoim zasięgu. Niech będzie ambitny. Zmiana wiąże się wyjściem ze strefy komfortu. Ważne jednak, by było to na miarę twoich możliwości. Inaczej zniechęcisz się do dalszego działania, a twoja samoocena spadnie. Na koniec wyznacz termin zrealizowania marzenia.

2. Rób małe kroki codziennie. Skup się na procesie, nie na tym, że twoje aspiracje jeszcze nie są zrealizowane. Zmiany potrzebują czasu. Pamiętaj o tym i po prostu rób, co masz robić. Nawet nie zauważysz, kiedy osiągniesz sukces.

3. Bądź wytrwały. Ten punkt wiąże się z poprzednim. Skoro cel wymaga czasu, musisz być cierpliwy. Nie ma sensu się frustrować. Działaj codziennie, powoli i nie oczekuj natychmiastowego rezultatu.

4. Nagradzaj się za swoje małe sukcesy i dyscyplinę. Doceniaj siebie. To świetny motywator.

5. Unikaj wyzwalaczy. Zamierzasz ograniczyć jedzenie słodyczy? Nie wchodź więc w alejkę z batonikami i ciastkami w sklepie. Chcesz rzucić palenie? Nie chodź do palarni, by komuś potowarzyszyć.

Podsumowując, postanowienia noworoczne mogą być inspiracją do zmian. Najważniejsze jest jednak twoje własne nastawienie. Konkretne określenie celu to podstawa. Potem już tylko trzeba działać. Zmiany mają być na lepsze. Miej więc z tyłu głowy ciągle to, że dzięki nim będziesz czuć się lepiej sam ze sobą. Wszystko w twoich rękach!

Twoim postanowieniem jest oszczędzanie? Zobacz 6 sposobów na oszczędzanie pieniędzy!

KOMENTARZE
  • brak komentarzy