O tym, że coraz częściej płacimy za wszelkie transakcje kartą nie muszą nam przypominać żadne rankingi, ani raporty. Karta płatnicza to chyba jeden z najniezbędniejszych przedmiotów, z którego korzystamy na co dzień. Płatność za drobne zakupy w markecie, zakup w automacie biletu na pociąg, czy po prostu wypłacanie środków w bankomacie jak widać, karta płatnicza towarzyszy nam od zmierzchu do świtu. Czy jednak nasza towarzyszka nie jest narażona na niebezpieczeństwo przy tak częstym użytkowaniu?
Prawda jest taka, że trudno współcześnie wyobrazić sobie egzystowanie bez osobistego konta. Wypłata z pracy, przelew za wycieczkę, płatność za rachunki czy e-zakupy – wszystko to wymaga posiadania konta osobistego, a co za tym idzie, niemalże nieustannego korzystania z karty płatniczej. Co jednak w sytuacji, gdy nasza karta będzie zagrożona? Co ze wszystkimi nagromadzonymi zasobami, które są nam niezbędne? Zobaczmy, na co powinniśmy uważać operując kartą płatniczą tak, aby mieć na uwadze nasze środki i ich zabezpieczenie.
Jakie niebezpieczeństwa grożą naszej karcie płatniczej?
Jako, że technologia prężnie się rozwija, przestępstwa bazujące na jej możliwościach również ewoluują. Co zatem stanowi zagrożenie dla karty płatniczej?
Po pierwsze: kradzież
To najprostszy dla złodzieja sposób, aby dostać się do naszego konta i jego zasobów. Ten, kto okradnie nas z karty najprawdopodobniej będzie chciał szybko wypłacić dostępne na niej środki, abyśmy, nieświadomi zaistniałej sytuacji, nie zdążyli jej jeszcze zablokować. Jeśli jednak zdążymy już to zrobić, nie musimy się niepokoić. Gorzej, gdy karta ma funkcje płatności zbliżeniowej (pay pass), co sprawia, że złodziej nie musi znać PIN-u, by dokonać transakcji. Dlatego najlepiej jest trzymać kartę w miejscu niedostępnym dla złodzieja, nie portfelu, a np. wewnętrznej kieszeni torby lub płaszcza.
Po drugie: carding i skimming
Jest to jedna z nowocześniejszych metod przestępczych. Bazuje ona na wykorzystaniu danych z karty. Są one sczytywane, w celu przeprowadzania transakcji internetowych (np. rezerwacji lotów, czy blokowania hotelu). Takie dane wykorzystuje się również przy zamówieniach pocztowych, a także telefonicznych. Skimming z kolei polega kradzieży danych z karty, za pomocą specjalistycznych urządzeń do szpiegowania. Dzięki nim, przestępca sczytuje informacje z naszej karty i przenosi je na inną.
Jak możemy ochronić naszą kartę?
Mimo, że ryzyko kradzieży lub utracenia karty jest duże, istnieją sposoby na jego zmniejszenie. Do takich metod należą:
- usuwanie wyciągów – najlepiej zniszczyć je zaraz po wydrukowaniu lub, jeśli są nam do czegoś potrzebne, zachować w bezpiecznym miejscu. Na nich bowiem, zawarte są informacje, które mogą być bardzo cenne dla złodzieja.
- dyskretne wprowadzanie PIN-u – wystarczy, ze ktoś obcy spojrzy nam przez ramie podczas płatności za zakupy i już zna dostęp do naszego konta. Dlatego nie wahajmy się zasłaniać klawiatury druga dłonią i obserwować przy tym otoczenia.
- posiadanie karty „na oku” – jeśli płacisz kartą, staraj się obserwować jej położenie i patrzeć, co robi z nią sprzedawca. Chwila nieuwagi wystarczy, aby przestępca, którym także może pracować w obsłudze sklepu, czy restauracji, sczytał naszej karty wszystkie dane.
Dzięki powyższym wskazówkom nie tylko ochronimy nasze pieniądze, ale i wyrobimy w sobie nawyk uważnego posługiwania się kartą i obserwowania otoczenia. To może nas uchronić także przed kradzieżą innych cennych przedmiotów, np. telefonu komórkowego, czy portfela.
Więcej na temat ochrony karty dowiesz się ze strony: http://...http://www.kasystefczyka.pl/poradniki/konta-i-karty