Mówi się, że biżuteria jest przyjacielem każdej kobiety! Mając na sobie złote kolczyki, czy srebrną bransoletkę możemy poczuć się jak gwiazdy filmowe. Jednak po jakimś czasie biżuteria traci swój, blask albo ulega zniszczeniu. Jak o nią dbać i czy warto naprawiać zniszczoną biżuterię?
W momencie, gdy biżuteria ulega zniszczeniu możemy: oddać złotnika, który może się podjąć naprawy, kupić nową, albo przetopić na inną biżuterię.
Kiedy naprawa jest korzystniejsza? Naprawa jest możliwa w 90% przypadków, jednakże nie zawsze jest opłacalna. Warto udać się do złotnika, w momencie gdy:
* zniszczona biżuteria kosztowała bardzo dużo,
*naprawa nie jest zbyt skomplikowana,
*biżuteria ma wartość sentymentalną.
Koszt naprawy zależy głównie od tego jak duże jest zniszczenia, oraz od rodzaju surowca.
Kiedy lepiej przerobić lub kupić nową?
Czasem warto zainwestować w nową biżuterię, gdy uszkodzenie jest zbyt duże. Często osoby decydują się na zakup nowej biżuterii ponieważ chcą odświeżyć swoją kolekcję.
Mając dany surowiec (złoto/srebro) bardziej opłaca się przerobić aniżeli go sprzedawać. Bowiem wartość rynkowa samego surowca jest znacznie niższa niż nowa biżuteria u jubilera.
Jak należy dbać o biżuterię?
*Biżuterię powinno się przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych pudełkach. Zmniejsza się możliwość powstania deformacji, otarć.
* Powinno się zdejmować biżuterię podczas prac domowych, aby nie narażać na uszkodzenia.
*Biżuterię należy co jakiś czas umyć w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, a następnie osuszyć i wypolerować do połysku miękką tkaniną.
* Kiedy biżuteria jest mocno zabrudzona, można ja pozostawić na kila minut w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości denaturatu, a następnie wypłukać i dokładnie osuszyć.
*Należy unikać kontaktu biżuterii z kosmetykami takimi jak: perfumami, lakierem do włosów czy dezodorantami, aby uniknąć niepożądanych reakcji chemicznych.
* Nie powinno się nosić pierścionków na sąsiednich palcach, gdyż powoduje to zarysowania.