Mimo szerokiej dostępności produktów ubezpieczeniowych na rynku ludzie wciąż bardzo rzadko wybierają ubezpieczenie na życie. Powodów jest kilka, m.in. koszt składki, którą niesłusznie uważa się zbyt wysoką dla przeciętnego Kowalskiego, czy brak wiedzy o tym, jak dopasować polisę do potrzeb. Postaramy się więc prześledzić, czym charakteryzują się najlepsze ubezpieczenia życiowe.
Po pierwsze, należy dopasować umowę do potrzeb.
Ubezpieczenie na życie należy dostosować do swojej aktualnej sytuacji: finansowej, rodzinnej. Oczywiście mówi się dużo o tym, że życiówkę zawiera się na wiele lat, ale umowę można dostosowywać do zmieniających się warunków w trakcie jej trwania.
Na początku należy wybrać odpowiedni rodzaj ubezpieczenia życiowego. Do wyboru jest kilka możliwości... i nie każda musi koniecznie zapewniać odszkodowania tylko w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Oto chociażby kilka przykładów:
- ubezpieczenie terminowe – gdy nie masz zbyt dużych finansów, a chcesz zapewnić ochronę swoim najbliższym przynajmniej przez jakiś okres (10, 20, 30 lat);
- ubezpieczenie na życie i dożycie– gdy nie chcesz, aby pieniądze wpłacane na polisę przepadły. Odszkodowanie zostanie wypłacone albo w razie śmierci, albo w dniu dożycia przez ubezpieczonego określonego wieku;
- ubezpieczenie posagowe – gdy chcesz zapewnić dzieciom dobry start w dorosłość;
- polisolokata – łącząca funkcje inwestycyjne z ubezpieczeń na życie. Ale uwaga – tego typu forma opłaca się tylko w przypadku, gdy zawiera się ją na kilkadziesiąt lat, gdyż przez pierwsze 10 – 15 lat większość funduszy „zżerają” różnego rodzaju prowizje i opłaty manipulacyjne.
Tak więc – rodzaj polisy wybrać należy w zależności od potrzeb. Potem w trakcie trwania umowy można spokojnie modyfikować ją do zmieniającej się sytuacji.
Po drugie, należy wybrać odpowiednią sumę ubezpieczenia.
Tutaj również należy zweryfikować zarówno swoje możliwości, jak i potrzeby. Wysokość składki w dużej mierze zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, ale nie należy zawierać jej zbyt niskiej, bo zostawisz najbliższych z niewielkim wsparciem.
Określenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia najczęściej sprawia ludziom najwięcej problemu. Warto więc zasięgnąć języka u doradcy finansowego, który zaproponuje sumę ubezpieczenia, biorąc pod uwagę: miesięczne wydatki w gospodarstwie domowym, koszt pogrzebu, zarobki innych członków rodziny, etc.
Po trzecie, trzeba wybrać osobę uposażoną.
Najczęściej chcielibyśmy, aby pieniądze otrzymali nasi najbliżsi – współmałżonek albo dzieci. Ale niekoniecznie musi tak być. Uposażonym może zostać osoba spoza rodziny... ba, może to być firma, instytucja publiczna albo fundacja charytatywna. To wszystko zależy od Ciebie.
Po czwarte, powinno się poznać ofertę przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych.
Niestety, ubezpieczając się, mamy tendencję do podpisywania umowy z pierwszą lepszą firmą. Tymczasem na rynku działa około 20 towarzystw ubezpieczeniowych, które mogą zaoferować Ci polisę życiową. Nikt nie każe poznawać wszystkich ofert, ale już kilka może zapewnić dobry wgląd.
Wszystkich zainteresowanych wyborem dobrego ubezpieczenia na życie zapraszam do serwisu http://www.ubezpieczeniazyciowe.pl/ubezpieczeniazyciowe.pl.