Rodzajów instalacji elektrycznych jest wiele, a obecnie w domach jednorodzinnych, budynkach publicznych oraz w obiektach komercyjnych często zakłada się sieci bezpuszkowe czy też nowoczesne okablowanie strukturalne. Ponadto dużą popularnością cieszą się systemy KNX. Mowa o inteligentnych instalacjach elektrycznych, które umożliwiają wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami prądu w budynku. Nie tylko one cechują się jednak taką funkcjonalnością. Podobnym zadaniem wyróżniają się sieci niskoprądowe zwane inaczej słaboprądowymi. Co warto o nich wiedzieć?
Instalacja niskoprądowa, czyli jaka?
Instalacje niskoprądowe znacznie wyróżniają się na tle innych sieci elektrycznych wewnętrznych. Ich cechą szczególną – jak sama nazwa wskazuje – jest praca przy naprawdę niski napięciu znamionowym. Dochodzi ono maksymalne do 1 kV prądu stałego lub 1,5 prądu stałego. Wpływa to na sposób eksploatacji i efektywność użytkowania takiej instalacji. Sieci słaboprądowe uznawane są bowiem za energooszczędne, bezawaryjne oraz bezpieczne w eksploatowaniu. Nie ulegają one przeciążeniom i przepięciom, a ich układy są łatwe w montażu. Instalacje niskoprądowe nawet przy znacznym rozbudowaniu zaliczyć można też do okablowania bardzo oszczędnego. Ilość elementów składowych oraz obwodów jest ograniczona do niezbędnego minimum. Co można zaś powiedzieć o funkcjonalności instalacji o niskim napięciu?
Sieci słaboprądowe nie generują dużych strat energetycznych przy jednoczesnej możliwości obsługi wielu różnych nowoczesnych systemów, od monitoringu począwszy, na videodomofonach kończąc. Nic dziwnego, że ich wykorzystanie jest szerokie.
Zastosowanie instalacji niskoprądowych
Instalacje niskoprądowe jeszcze do niedawna montowane były głównie w obiektach wielkopowierzchniowych: publicznych, komercyjnych, a nawet gospodarczych. Obecnie wykorzystywane są one także w mniejszych budynkach, w tym w domach jednorodzinnych. Umożliwiają one bowiem silne zautomatyzowanie poszczególnych układów i podsystemów, gwarantując im najwyższą funkcjonalność. Sieci słaboprądowe przygotowywane są zatem do obsługi:
• inteligentnych systemów alarmowych,
• systemów sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN),
• systemów zarządzania budynkiem BMS,
• systemów sygnalizacji pożarowej budynku (SAP),
• systemów monitoringu przemysłowego (CCTV),
• dźwiękowych systemów ostrzegania (DSO),
• systemów oddymiania,
• systemów telewizji satelitarnej,
• systemów kontroli dostępu,
• systemów rejestratorów czasu pracy,
• videodomofonów.
Dodać warto, że instalacje niskoprądowe pozwalają na łatwe, bezpieczne i stosunkowo tanie – również w eksploatacji – powiązanie wymienionych wyżej rozwiązań. Wymaga to jednak dużej wiedzy elektroinstalatorskiej i nowatorskiego podejścia do zagadnień związanych z elektryką budynkową.
Tworzenie sieci słaboprądowych
Montaż sieci słaboprądowych to zadanie dla specjalistów z uprawnieniami SEP, którzy na podstawie projektu odpowiednio rozprowadzą wysokiej klasy kable, przewody, elementy przesyłowe, łączenia, zabezpieczenia, sterowniki, akumulatory, zasilacze, zespoły prądotwórcze oraz inne elementy tego typu instalacji. O najwyższej jakości wykonanie nie trzeba martwić się we współpracy z firmą ELEKTRO-NINJA z miejscowości Zgniłocha. Takie pracownie elektroinstalatorskie każdego roku montują setki sieci słaboprądowych dla różnych grup klientów, dlatego nawet te najbardziej rozbudowane nie stanowią dla nich największego problemu – można na nie postawić nie tylko przy budowie nowego budynku, ale także przy modernizacji lub remoncie starszego obiektu.