Wywiad dla magazynu Higiena i Pest Control. o sprzątaniu ,nowoczesnych środkach czystości , sprzęcie do sprzątania, jak nie zniszczyć czyszczonych powierzchni i przyśpieszyć sprzątanie, Jaką maszynę czyszczącą kupić ?
Wywiadu dla magazynu Higiena i Pest Control. /cały bez skrótów/
Konserwacja powierzchni płaskich to kwestia skomplikowana i wymagająca znacznej uwagi. Jakie są najczęściej spotykane typy podłóg i jakich wymagają sposobów czyszczenia i konserwacji?
Sprzątać „każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej”[/i] jednak bez znajomości podstawowych wiadomości o środkach czystości i typach podłóg możemy nieodwracalnie uszkodzić powierzchnie.
Najczęstszym błędem popełnianym przez pracowników jest używanie silnych preparatów doczyszczających, bez rozpoznania typu powierzchni. W niektórych przypadkach możemy doprowadzić do zniszczenia podłogi np. przy stosowaniu stripera o pH > 11 następuje spalenie /zżółknięcie/ linoleum.
Codzienne stosowanie środków bez dodatków pielęgnujących powoduje wyjałowienie powierzchni i szybsze jej zabrudzenie lub zmycie warstwy zabezpieczającej. Często zdarza się używanie typowych środków konserwujących np. wosków, lub sidoluxu do mycia powierzchni powodując odkładanie się ich z zakonserwowanym brudem.
Dlatego niezbędna jest wiedza o sprzątanych powierzchniach,a w niektórych przypadkach analiza podłoża Najwięcej problemów sprawia rozróżnienie twardych wykładzin podłogowych,czy są one wykonane z materiałów naturalnych /mielony korek/ wrażliwych na silne zasady np. linoleum, czy sztuczne np. PCV, żywice itp. rozróżnimy je poprzez „test igłowy „z wykorzystaniem rozgrzanego spinacza biurowego.
LINOLEUM• Nawierzchnia nie topi się, nie powstaje dziura, ani wzniesienie. Nie pali się wydzielając zapach typowy dla gumy lub kauczuku.
PCV• Nawierzchnia topi się, powstaje dziura z wzniesieniem (krater). Płonie kopcąc z zielonym płomieniem, wydziela ostry kłujący zapach.
Po tak przeprowadzonym teście możemy przystąpić do doczyszczania i zabezpieczania powierzchni
Metodą na mokro :
[
b]LINOLEUM ; TARKET itp. Czyszczenie gruntowne na mokro przy użyciu stripera o ph < 11 pH np TERRANO ,LINCOMPACT, Grundpur w roztworze od 1:5 do 1:3 Czas działania środka 5-10 min przy użyciu maszyny jednotarczowej np.: BMD 1200 z maks. zielonym padem. Usuwanie warstwy brudu oraz rozpuszczonych powłok przy pomocy mocnego odkurzacza do pracy na mokro np. WV 470. Neutralizację możemy przeprowadzić roztworem octu i czystej wody. Naniesionym roztworem neutralizujący należy przeszorować jeszcze raz podłogę maszyną jednotarczową i czerwonym padem. Czas schnięcia podłogi - minimalnie 12 do optymalnie 24 godzin przed położeniem pierwszej warstwy gruntującej Np Polymer Grunt ,Sidle Stop lub Polygrund. Następnie nakładamy dalsze warstwy / tzw. finiszów Trigomat ; Bgomat/ celem uzyskania efektu „rozlanej wody”.
PCV, Kamień naturalny i sztuczny Czyszczenie gruntowne przy użyciu np.: TERRADUR-u /ph 13/ lub Grundpuru. Dozowanie 1:10 – czas działania 5-10 min. Używamy maszyny jednotarczowej z zielonym lub czarnym padem. Należy wyczyścić powierzchnię (krzyżowo) i zebrać pozostałości odkurzaczem na mokro. W zależności od zabrudzenia czynność powtórzyć i spłukać (można zastosować roztwór octu). Suchym i chłonnym mopem usunąć resztki wilgoci, czas schnięcia ok. 30-60 min. Jeżeli chcemy uzyskać efekt „rozlanej wody” należy nanieść 2 – 3 warstwy TRIGOMAT-u, BRILLANT lub Metalic Dispersion czas schnięcia 1 warstwy : 15-30 min.
Zamiast polimerów można użyć preparatów myjąco-konserwujących na bazie twardych mydeł ,wosków lub polimerów jednak efekt zabezpieczenia podłóg osiągniemy dopiero po pewnym czasie.
Metodą na sucho :przy użyciu preparatu SOLEX pH 10
Czyszczenie gruntowne nie rozcieńczonym SOLEX-em: dozorujemy go rozpylaczem. Rozprowadzamy maszyną jednotarczowa z maksymalnie zielonym padem. Należy wyczyścić powierzchnię 4-5 m˛ (krzyżowo). Następnie suchym mopem, zebrać warstwy brudu i rozpuszczone powłoki polimerowe. Czas schnięcia: 5 min.
W tym przypadku ze wszystkimi rodzajami powierzchniami postępujemy podobnie zwracając jedynie uwagę na zastosowanie odpowiednich polimerów – do podłóg wykonanych z materiałów porowatych typu linoleum stosujemy podkład np Polymer grunt,Sidle Stop lub Polygrund a następnie finisz /Trigomat, Bigomat ,Metalic Dispersion/. Czas schnięcia poszczególnych warstw ok. 20-30 min
Jak widać jest to metoda bardzo szybka i zdecydowanie mniej pracochłonna, szczególnie w przypadku powierzchni porowatych. Zalecamy użycie SOLEX-u
wszędzie tam gdzie mamy chłonne powierzchnie typu Linoleum; parkiety; deski drewniane /również woskowane / i gdy zależy nam na szybkim wykonaniu usługi na pozostałych podłogach typu żywice, kauczuki, gres, PCV itp.
Powierzchnie zabezpieczone myjemy preparatami myjąco-konserwującymi stosując się ściśle do zaleceń producentów Np. Klar Citro ; Eupalin ;Blue-Star w stężeniu 0,2% czyli 25 ml na 10l. wody. Często stosowana metoda „na oko” powoduje odkładanie nadmiaru środków konserwujących na podłodze i powstawanie śladów i smug oraz nieprzyjemne uczucie klejenia buta do podłogi. Do dużych powierzchni polecamy automaty szorująco – zbierające o zasilaniu bateryjnym lub kablowe firmy Numatic np. TT 3450 czy TTV 678 Vario.
Do polerowania i pielęgnacji zabezpieczonych podłóg zalecane jest stosowanie polerek wysokoobrotowych np. NRU 1500 /1500obr/min/ oraz preparatu Kleen Cleaner, który odnawia i przedłuża żywotność samej powłoki, oraz daje dodatkową ochronę poprzez jej utwardzenie.
Jeżeli nie posiadamy polerki możemy zastosować Trygomację (1-2 razy w miesiącu) przy użyciu rozcieńczonego w stosunku 1:10 TRIGOMAT BRILLANT na umytej podłodze Np Blue Star-em.
Gresy – jedne z trudniejszych powierzchni do utrzymania czystości ze względu na mikropory. Do doczyszczania zalecamy Nitor; mycie bieżące Blue Star z
zastosowaniem mopa z , mikrowłókna, lub padu z pianki melaminowej albo max czerwony.
Gresy Szkliwione – Mycie i pielęgnacja preparatem Nano Orange , lub preparatami na bazie alkoholu Np. Alkodet w zalecanych stężeniach – przekroczenie zalecanych proporcji powoduje powstawanie smug.
Betony gładzone – doczyszczanie śladów po oponach preparatem HURICCAN, a bieżące mycie środkami na bazie mydeł twardych BLIZZARD, Severa Sky czy Kampur.
Podstawowym i niezbędnym sprzętem do utrzymania czystości jest wózek dwuwiadrowy z mopem płaskim, który umożliwia dokładne i szybkie umycie podłogi. Wydajność takiego wózka zależy od jakości i chłonności użytego mopa / bawełna lub mikrofaza/ i waha się od 100 – 200 m2/h w przypadku systemu speedy lub sprint /kombi/ tzw. mop jednostronny, lub do 400 m2/h w przypadku systemu TWIXTER – czyli mop dwustronny.
Panele – stosujemy tylko preparaty myjąco konserwujące typu: Premium 3,lub Panelin /polimerów nie stosujemy, gdyż możemy je później zdjąć tyko metodą „na sucho”/.
2) Czym różni się czyszczenie ścian i sufitów od konserwacji podłóg? Czy wykorzystuje się do tego celu inne środki i urządzenia? Może tych różnic jest więcej?
Profesjonalne środki czyszczące charakteryzują się uniwersalnością Do mycia powierzchni wodoodpornych możemy użyć większość neutralnych preparatów stosowanych do pielęgnacji podłóg i odwrotnie. Stosując silne preparaty doczyszczające zawsze należy wykonać próbę na odbarwienie; dotyczy to także podłóg. Nowoczesnym preparatem stosowanym do czyszczenia ścian i sufitów jak również wykładzin dywanowych i tapicerki jest NOVATEP.
Często stosuje się odkurzanie specjalnymi mopami akrylowymi, które mogą mieć różne kształty, od płaskiego do widełkowego,który możemy wyginać w dowolny sposób. Do mycia na mokro często stosowane są mopy płaskie i kije teleskopowe w połączeniu z wózkami 1 lub 2 wiadrowymi , lub metody natryskowe.
Dużo problemów sprawia stal szlachetna. Możemy ja myć lekko kwaśnym preparatem jednak , aby nie było widać śladów po palcach należy ja zabezpieczyć b. cienka warstwa Metal-Blasku, lub VC 560 Stal Szlachetna. Preparaty te maja doskonale własności czyszczące i konserwujące.
3) Jakich nowości możemy sie spodziewać w najbliższym czasie w zakresie konserwacji powierzchni płaskich? Czy producenci zamierzają zaskoczyć czymś rynek?
W związku z coraz wyższymi kosztami pracy producenci sprzętu i środków czystości pracują nad zwiększeniem efektywności i szybkości działania swoich produktów. Często firmy sprzątające mają bardzo krótki czas na sprzątnięcie Np. hipermarketu i tu idzie z pomocą technika.
Rewolucją było wprowadzenie mikrowłókna ,które umożliwia sprzątanie na sucho i ograniczenie ilości środków chemicznych, czy technologia NANO cząsteczek coraz szerzej stosowana w środkach czystości i ściereczkach oraz pady piankowe z melaminy tzw super pad
Nowością jest wyżej opisana metoda „na sucho” SOLEX doczyszczania podłóg zabezpieczonych i niezabezpieczonych i preparat Kleen Cleaner do odnawiania powłok polimerowych. Aby zwiększyć szybkość i efektywność usuwania powłok polimerowych firma KLLEN wprowadziła na rynek „dopalacz” do striperów na mokro o nazwie FOSGALIT. oraz pierwszy ładnie pachnący striper LIN COMPACT
Do szybkiego i gruntownego czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni mikroporowatych /płytki gresowe / połączono pad melaminowy z preparatem, PICCOMAT FS, co zmniejszyło czas sprzątania o połowę.
Nowością jest też automat szorująco zbierający firmy NUMAIC TTV 678 Vario o zmiennej szerokości sprzątania od 65 – 85 cm.
Osobiście uważam, że w tej branży jest jeszcze wiele do zrobienia.
4) Czy są jakieś uniwersalne sposoby konserwacji powierzchni płaskich, które można stosować w każdego rodzaju pomieszczeniach, czy też raczej do wszystkich przypadków należy podchodzić indywidualnie?
Często nowe obiekty zostały tak zaprojektowane,że nie da się użyć jednego czy dwóch środków – niezbędna jest fachowa pomoc Nowoczesne materiały budowlane wymuszają stosowanie specjalistycznych preparatów Stosowanie środków uniwersalnych jest możliwe na niektórych obiektach, jeżeli właścicielowi zależy wyłącznie na utrzymaniu czystości i nie stawia dużych wymagań. Jednak i tu musimy właściwie dopasować preparaty, żeby nie zniszczyć istniejących powierzchni.
5) Jakie typy urządzeń są najskuteczniejsze w przypadku czyszczenia dużych obiektów, jak np. supermarket? Na jakie aspekty techniczne urządzeń należy w takich przypadkach zwracać szczególną uwagę?
Nie da się już utrzymać czystości na dużych obiektach bez użycia automatów szorująco czyszczących. Planując zakup takiego urządzenia musimy przyjąć pewne założenia i poinformować o nich dostawce:
1/ jak duża jest powierzchnia do sprzątania i w jakim czasie musi być umyta,
2/ Zakładana częstotliwość mycia
3/ Rodzaj czyszczonej powierzchni
4/ Przewidywane zabrudzenia wynikający ze sposobu użytkowania
5/ Sposób zasilania maszyny Np kablowa; bateryjna ; spalinowa
Dopiero wtedy profesjonalni sprzedawcy są w stanie dobrać odpowiednie urządzenie.
Najczęściej kierujemy się ceną, co często prowadzi do niewłaściwego doboru wydajności maszyny. Sugerujemy się wydajnością teoretyczną i źle dobieramy szerokości sprzątania i pojemności akumulatorów zapominając, o co najmniej 8-godzinnym cyklu ładowania. W wyniku popełnionego ww. błędu zabrakło nam do posprzątania np. 50m2. Działając prawidłowo powinniśmy je umyć następnego dnia po pełnym cyklu ładowania. Wszystkie baterie posiadają tzw. pamięć i krótkie ładowanie zmniejsza ich pojemność, a każde doładowanie to 1 cykl. W efekcie to, co nam się wydawało oszczędnością zamieni się w dodatkowy wydatki serwisowe.
6) Jak oceniają państwo stan przygotowań sanitarnych Polski przed Euro 2012? Jaką rolę odgrywa ta impreza dla branży higienicznej – czy to szansa na jej rozwój, czy też zagrożenie?
Jest zdecydowana poprawa, ale jednocześnie jeszcze dużo do zrobienia. Trzeba zmienić mentalność ludzi ich sposób podejścia do nowoczesnych metod sprzątania
Moda na czystość, oraz coraz wyższe wymagania stają się normą. Inwestorzy także zauważyli, że nie wystarczy tylko położyć piękne podłogi,ale należy o nie dbać.
Euro 2012 na pewno wiele zmieni w końcu: „jak cie widzą tak cie piszą”.