Zdarzają się sytuacje, w których bank lub sklep odmawia udzielenia kredytu lub kupna produktu na raty. Niestety nie jest to zbyt komfortowy moment dla klienta. Jakie mogą być przyczyny takiej odmowy? Jedną z nich może być np. informacja negatywna w biurze informacji gospodarczej.
Podstawa prawna
Biura informacji gospodarczej (BIG-i) to instytucje działające na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530 ze zm.). Nadzór nad BIG-ami sprawuje Ministerstwo Gospodarki. Obecnie w Polsce działają cztery biura informacji gospodarczej. Jednym z nich jest https://erif.pl/Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A., jedyne biuro informacji gospodarczej, które poddaje swoja bazę cyklicznej weryfikacji przez niezależnego biegłego rewidenta – KPMG Audyt Spółka z o.o. sp. k.
Informacja negatywna w BIG-u może dotyczyć zarówno nierzetelnych konsumentów, jak i dłużników niebędących konsumentami. Aby dopisać informację negatywną do BIG-u, wierzyciel musi podpisać z danym biurem specjalną umowę o udostępnianiu informacji gospodarczych. Tylko podmioty, które to zrobią, będą mogły umieszczać informacje o swoich dłużnikach w BIG-u.
Kiedy trafimy na „czarną listę”?
Istnieje szereg okoliczności, które mogą mieć wpływ na pojawienie się wpisu w BIG-u na nasz temat. Wystarczy, że jako konsumenci zalegamy od co najmniej 60 dni ze spłatą zobowiązań na kwotę min. 200 złotych, np. za opłaty za telefon, telewizję lub Internet. Po upływie min. miesiąca od czasu, kiedy wierzyciel wysłał nam wezwanie do zapłaty. Wezwanie powinno zawierać ostrzeżenie o zamiarze dokonania na nasz temat wpisu do biura informacji gospodarczej. Po tym czasie nasze dane mogą już widnieć w BIG-u.
Poza powyższym przypadkiem każdy osoba prywatna, posiadająca wyrok sądu wydany przeciwko nam bądź nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, również może wpisać nas jako dłużnika na „czarną listę”. W takiej sytuacji wierzyciel, po upływie 14 dni od wysłania nam wezwania do zapłaty ze wspomnianym wyżej ostrzeżeniem, ma prawo do wpisania informacji negatywnej na nasz temat do BIG-u. Musi jednak pamiętać również o przekazaniu do biura informacji określającej dane organu orzekającego, a także sygnaturę i datę wydania tytułu wykonawczego stwierdzającego dług.
Zalety BIG-u
Jeśli planujemy wziąć pożyczkę lub kupić produkt na raty, warto sprawdzić, czy w BIG-u nie ma informacji negatywnych na nasz temat. Możesz np. pobrać raport w Rejestrze Dłużników ERIF, by zobaczyć, kto Cię sprawdzał.
W BIG-u możemy także zweryfikować rzetelność usługodawcy, z którym chcemy rozpocząć współpracę. Pozwoli to nam uniknąć problemów. Np. gdy wybieramy się na wakacje za granicę, możemy sprawdzić dane biuro podróży i spokojnie ruszyć z nim w podróż. Podsumowując: https://infopozytywni.pl/kto-dopisuje/wpis do big to cenne źródło informacji.