Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansowe

Artykuł: Czym jest inwestowanie?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Czym jest inwestowanie?

Czym jest inwestowanie?
Autor: rokko88   |   24 maj 2011, 11:44   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Finansowe

Każdy z nas chciałby zarabiać jak najwięcej pieniędzy, wkładając w to jak najmniejszą ilość czasu. Niestety, w praktyce jest to albo trudne albo wręcz niewykonalne. Często podstawowym źródłem utrzymania jest praca, której wykonywanie jest ograniczone przez czas (przecież w ciągu dnia należy również znaleźć "chwilę" na sen). W takim wypadku warto wziąć pod uwagę inne sposoby na zarabianie pieniędzy jak np. zainwestowanie wolnych środków.

Inwestowanie wbrew pozorom nie jest prostą i oczywistą drogą bogacenia się. Wymaga ono sporo czasu włożonego w różne analizy oraz podstawowej wiedzy na temat mechanizmów kierujących ekonomią i gospodarką. Ponadto działania z tym związane narażone są na różne (w zależności jak i w co inwestujemy) poziomy ryzyka. Jednocześnie im większe ryzyko podejmujemy, tym większej stopy zwrotu (czyli zysk wyrażony w procentach) możemy oczekiwać od naszej inwestycji. Dlatego zanim podejmiemy ten krok i postanowimy przeznaczyć część naszych środków na inwestycję warto poznać sposoby, narzędzia i możliwości inwestowania pieniędzy.


Lokata bankowa

Pierwszym i najpewniejszym sposobem jest założenie lokaty bankowej. Jest to praktycznie jedyny (oprócz obligacji i niektórych narzędzi strukturyzowanych) sposób na to, że nasz włożony kapitał zostanie w 100% zachowany a także powiększony o oprocentowanie wynikające z złożenia tego depozytu. Niestety bezpieczeństwo zachowania kapitału jest tutaj zapewnione kosztem oprocentowania, które zazwyczaj nieznacznie przewyższa stopę inflacji. Skutkiem tego może być np. sytuacja, w której po złożeniu 1000 złotych w banku na 12 miesięcy oprocentowanych na 5 % w skali roku, nominalnie zarobiliśmy 5 zł na lokacie, ale w przypadku inflacji na tym samym poziomie (5%), realnie nasza inwestycja nie przyniosła żadnego zysku.


Fundusze inwestycyjne

Kolejnym sposobem na inwestowanie pieniędzy są fundusze inwestycyjne. Obarczone one są nieco większym ryzykiem (wiele funduszy nie gwarantuje ochrony włożonego kapitału), ale tym samym potencjalna stopa zwrotu jest większa. Idea funkcjonowania funduszy inwestycyjnych polega na tym, że poprzez niewielkie wpłaty wielu uczestników tworzy się znaczny majątek funduszu (kapitał), który umożliwia inwestycje mające na celu osiąganie zysków wyższych niż przy inwestycji indywidualnej (np. samodzielne inwestowanie na giełdzie, czy też tradycyjna lokata bankowa). Kapitał funduszu inwestycyjnego lokowany jest tak aby zdywersyfikować ryzyko, czyli zainwestować w tak szerokie spektrum papierów wartościowych (akcje, obligacje, bony skarbowe), aby nawet spadek wartości jednej z lokat w niewielkim stopniu wpłynął na wartość całego portfela. Wykorzystany jest tu czynnik skali (wiele małych wpłat stanowi istotną masę). Jednak w zależności w jaki fundusz zamierzamy zainwestować (agresywnego wzrostu, czy np. małych spółek pozagiełdowych) musimy się liczyć, że potencjalnie duża możliwość zysku z takich funduszy okupiona jest dużymi wahaniami na rynku i możliwymi spadkami. Wtedy nasz dostępny kapitał może być mniejszy niż kapitał początkowy.


Giełda

Inną drogą do inwestowania jest bezpośrednie uczestnictwo w rynku akcji. Jest to jeden z najbardziej ryzykownych sposób lokowania pieniędzy, ponieważ rynek na giełdzie jest bardzo wrażliwy, a dzienne wahania cen poszczególnych akcji mogą sięgać 10-15%. Na dodatek do inwestowania w akcje spółek potrzeba wysokiego kapitału początkowego, aby móc swobodnie obracać tymi papierami wartościowymi. Aby inwestować na giełdzie, potrzebny jest nam rachunek maklerski, który otworzyć możemy w większości banków. Zasadą panującą jest kup akcje wybranej spółki taniej, następnie sprzedaj drożej lub sprzedaj drożej aby kupić taniej. W każdym przypadku zarabiamy na różnicy pomiędzy transakcjami. Jednak ze względu na wspomniane wahania, prognozowanie, które ceny akcji wzrosną, a które spadną jest bardzo trudne. Jednak jeśli włożymy sporo czasu w analizy interesujących nas spółek oraz postudiujemy różne strategie inwestycyjne możemy osiągnąć bardzo wysokie zyski.


Istnieją również inne sposoby inwestowania pieniędzy. Są to rynki walutowe jak Forex, instrumenty pochodne tj. kontrakty terminowe(futures, forward, opcje). Te jednak wymagają już bardzo szerokiej wiedzy na temat rynków kapitałowych i walutowych oraz obarczone są największym ryzykiem. Inwestycją może być również zakup mieszkania lub coraz popularniejsze ostatnio działa sztuki. Jak widzimy sposobów do zarobienia pieniędzy nie brakuje. To co wybierzemy, zależy już tylko od nas - jak wielkie ryzyko chcemy ponieść i ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na inwestycję.

KOMENTARZE
  • hubcia   24 sie 2011, 9:07
    Inwestowanie to nie tylko giełda, fundusze i lokaty bankowe. To też własna działalność gospodarcza. Na naszym rynku brakuje domów weselnych, terminy rezerwacji są koszmarnie długie a ceny wysokie. Jeśli ktoś dysponuje kapitałem może z powodzeniem otworzyć taki lokal http://www.kbprojekt.pl/projekty_domow_weselnych.php . Musi tylko przemyśleć lokalizację.
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU
  • Doradztwo w inwestycjach Chcesz zarobić na spadkach? Oczekujesz szybkiej stopy zwrotu z inwestycji? Potrzebujesz INVESTPOLU!brak zdjęcia 2 000 zł zestaw Wrocławdolnośląskie