Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Czym jest katastrofa budowlana i jakie są obowiązki stron w przypadku jej wystąpienia?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Czym jest katastrofa budowlana i jakie są obowiązki stron w przypadku jej wystąpienia?

Czym jest katastrofa budowlana i jakie są obowiązki stron w przypadku jej wystąpienia?
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 15:12   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Wg prawa budowlanego, katastrofa budowlana to niezamierzone i gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub części takiego obiektu, a także elementów konstrukcyjnych rusztowań, elementów formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

W myśl prawa katastrofą budowlaną nie jest uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany, który już wcześniej nadawał się do naprawy lub wymiany, zniszczenie i uszkodzenie urządzeń budowlanych związanych z budynkami oraz wszelkiego rodzaju awaria instalacji. W razie wystąpienia katastrofy budowlanej, postępowanie zobowiązuje się poprowadzić właściwy organ nadzoru budowlanego.

Wystąpienie katastrofy budowlanej nakłada na różne podmioty szereg odpowiedzialności. Kierownik robót, właściciel, zarządca lub użytkownik budowanego, rozbieranego lub użytkowanego obiektu zobowiązany jest zorganizować doraźną pomoc poszkodowanym oraz zapobiegać rozszerzaniu się skutków katastrofy, zabezpieczyć miejsce katastrofy tak, żeby możliwe było prowadzenie postępowania wyjaśniającego, niezwłocznie zawiadomić o katastrofie właściwy organ, prokuratora i policję, inwestora , inspektora nadzoru i projektanta obiektu, jeśli katastrofa nastąpiła w trakcie budowy oraz pozostałe organy lub jednostki zainteresowane przyczynami lub skutkami katastrofy z mocy szczególnych przepisów. Pomocnym może być także wezwanie rzeczoznawcy, który będzie w stanie oszacować straty.

Organ nadzoru budowlanego , kiedy otrzyma zawiadomienie o wystąpieniu katastrofy budowlanej, zobowiązany jest niezwłocznie powołać komisję, która ustali przyczyny i okoliczności zdarzenia oraz podejmie czynności ku likwidacji dalszego zagrożenia. Powinien on także powiadomić organ wyższego szczebla oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU