Zdarza się, że w pewnym momencie relacje pomiędzy użytkownikami internetu jednostronnie przekraczają pewne granice. Ocena, niedopuszczalnych zachowań, to kwestia w wielu przypadkach bardzo subiektywna. Nie mniej jednak, kiedy określone zachowanie możemy już nazwać stalkingiem, warto wiedzieć, że mimo anonimowości użytkowników w sieci, takie prześladowanie powinno się zgłaszać odpowiednim organom, gdyż jest to przestępstwo.
Słowo stalking wywodzi się z języka angielskiego i oznacza uporczywe nękanie powodujące uczucie zagrożenia u drugiej osoby. Najczęściej spotykanymi formami stalkingu jest rozpowszechnianie na temat drugiej osoby informacji nieprawdziwych i kompromitujących i podszywanie się pod inną osobę na różnego rodzaju portalach.
Bardzo często zaczyna się dość niewinnie, działania stalkera mogą nawet być uznawane za urocze. Nie zapominajmy jednak, że może to stać się bardzo uciążliwe, a wręcz, przerodzić się w rzeczywiste, fizyczne prześladowanie jak na przykład, obserwowanie ofiary w okolicy jej miejsca zamieszkania, dążenie do nawiązania bezpośredniego kontaktu, stosowanie gróźb, szantażu emocjonalnego, fotografowanie lub rejestrowanie ofiary, śledzenie jej, przeszukiwanie przedmiotów prywatnych, kradzieże rzeczy osobistych, aranżowanie przypadkowych spotkań, wysyłanie niechcianych prezentów, a nawet nieuzasadnione wszczynanie postępowań sądowych lub grożenie ich wszczęciem.
W myśl polskiego prawa za dokonanie tego typu przestępstwa grozi od 3 do 10 lat pozbawienia wolności. Jeśli chodzi o zebranie materiałów dowodowych, to w przypadku cuber-stalkingu, wygląda to prościej niż mogłoby się nam wydawać. Są one zazwyczaj dostępne w formie danych zapisanych na dysku komputera i możliwych do odtworzenia.
Nie zwlekajmy więc z reagowaniem na taki problem. Stalking należy zgłaszać, gdyż jest on ścigany na wniosek. Należy pamiętać, że policja, bo to właśnie im należy zgłaszać problem, poza informacją o formie stalkingu wymaga zgody osoby pokrzywdzonej na podjęcie czynności, jeżeli zawiadomienie składa ktoś inny. Bardzo często udowodnienie winy nie jest jednak takie proste, najlepszym rozwiązaniem jest więc zlecić prowadzenie spraw sądowych odpowiedniej, wykwalifikowanej osobie.