Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Czym jest zachowek i komu on przysługuje?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Czym jest zachowek i komu on przysługuje?

Czym jest zachowek i komu on przysługuje?
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 17:11   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Zachowek jest zagwarantowaną przez prawo częścią spadku należnego zstępnym, małżonkowi zmarłego oraz jego rodzicom (powołanym do spadku z ustawy). Samo sporządzenie testamentu lub darowizny uczynione za życia nie mogą ich prawnie pozbawić zachowku. W przypadku, kiedy uprawniony nie otrzymał należnej mu części zachowku lub uczynionej mu przez spadkodawcę darowizny, czy powołania do spadku, zapisu, przysługuje mu prawo roszczenia wobec spadkobiercy zapłaty sumy pieniężnej pokrywającej zachowek lub gwarantującej jego uzupełnienie.

Jeśli osoba uprawniona do otrzymania zachowku jest trwale niezdolna do pracy albo jest stępnym małoletnim, ma prawo do uzyskania 2/3 udziału spadkowego przypadającego mu przy dziedziczeniu ustawowym. W każdym innym przypadku zachowek jest równy połowie wartości udziału spadkowego, przypadającego osobie uprawnionej przy dziedziczeniu ustawowym. Ustalając udział spadkowy stanowiący podstawę do wyliczenia wartości zachowku bierze się pod uwagę spadkobierców niegodnych oraz tych, którzy odrzucili spadek. Nie uwzględnia się natomiast osób, które zrzekły się dziedziczenia lub zostały wydziedziczone.

Obliczając zachowek, nie uwzględnia się zapisów i poleceń. Dolicza się jednak do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę. Taka darowizna uczyniona spadkobiercy zalicza się na poczet należnego mu zachowku. Jeżeli występuje dalszy wstępny, uprawniony do zachowku zalicza się na należny mu zachowek również darowiznę uczynioną wstępnemu uprawnionemu. Wartość przedmiotu darowizny jest obliczana wg stanu w chwili dokonania tej darowizny oraz wg cen z chwili ustalania zachowku.

Obliczając wysokość zachowku nie powinno doliczać się do spadku drobnych darowizn, ani tych dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty wstecz od otwarcia spadku, darowizny zapisanych na rzecz osób, które nie są spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku. Obliczając zachowek należny zstępnemu nie są doliczane także darowizny uczynione przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych, chyba, że taka darowizna uczyniona została mniej niż trzysta dni przed narodzinami zstępnego. Jeśli chodzi o kwestię zachowku należnego małżonkowi, do spadku nie dolicza się darowizn uczynionych przed zawarciem małżeństwa.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU