W 2021 roku weszły w życie nowe przepisy związane z warunkami ochrony cieplnej, które muszą spełniać nowo budowane budynki gospodarcze, komercyjne, mieszkalne czy publiczne. Mowa o standardzie WT 2021, który zastąpił wymogi zapisane w normach WT 2017. Czego dotyczą te zmiany i jak należy budować domy jednorodzinne, by nie narazić się na kary finansowe?
Czym jest standard WT 2021?
Standard WT 2021 to znowelizowane warunki techniczne stawiane nowym budynkom, które obowiązywać będą przez kolejne pięć lat. Obecnie ustawodawca przewiduje, iż np. przy budowie domów jednorodzinnych trzeba zastosować takie rozwiązania projektowe i wykończeniowe, by współczynnik zużycia energii wynosił minimum 70 kWh/m2 w roku. Współczynnik przenikania ciepła został zaostrzony zaś dla okien fasadowych i dachowych, przegród budowlanych, a także dla drzwi, dachów i stropów. Dla przykładu ściany zewnętrzne muszą posiadać współczynników U równy bądź niższy 0,2 W/m2K.
Dodać trzeba też, że standard WT 2021 dąży do tego, by nowe budynki mieszkalne – i nie tylko – zużywały o 20% mniej energii niż obiekty wcześniej budowane, a także, by emitowały o 20% mniej dwutlenku węgla. Przepisy WT 2021 zakładają również o 20% wzrost produkcji energii odnawialnej w budownictwie.
Kiedy należy zwracać uwagę na standard WT 2021?
Wymagania dla standardu WT 2021 muszą spełniać wszystkie budynki, które otrzymały pozwolenie na budowę w 2021 roku. Dotyczy to też projektów, które opracowane zostały według starych wytycznych, ale nie sfinalizowano wszystkich formalności budowlanych. Dodatkowo standard WT 2021 obejmuje każdą inwestycję związaną z rozbudową budynków oraz ich modernizacją. Bez problemu zostanie on wypełniony przy współpracy z firmą Paweł Wykończenia Wnętrz Agnieszki Okrajek, która zajmuje się m.in. budowaniem domów i innych obiektów do stanów surowych, a także tych z pełnym wykończeniem. Takie przedsiębiorstwa bez problemu wypełnią również idee energooszczędnego, ekologicznego i taniego budowania domów.
Czym wyróżniają się energooszczędne domy?
Cech energooszczędnych i ekologicznych domów jednorodzinnych jest wiele. Zalicza się do nich m.in.:
- prosty dach budynku,
- nieskomplikowaną bryłę domu,
- zamontowane okna i drzwi o wysokich parametrach termoizolacyjnych,
- energooszczędną instalację grzewczą (np. opartą o pompy ciepła i inne OZE),
- położenie południowej elewacji domu tak, by nagrzewana była promieniami słonecznymi,
- ściany i dachy ze zredukowanymi mostkami termicznymi oraz bez tzw. martwych miejsc,
- zamontowany system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem odzysku ciepła,
- zamontowana fotowoltaika,
- zamontowane nowoczesne instalacje elektryczne np. niskoprądowe.
Domy energooszczędne opisane są jednak nie tylko poprzez wyżej wymienione cechy, ale też przez zbiory warunków technicznych dla norm NF 40 oraz NF 15.
Standard WT 2021 a normy NF 40 i NF 15
Warto wiedzieć, że domy jednorodzinne budowane w standardzie WT 2021, mocno zbliżyły się do warunków, które muszą spełniać budynki, by nazwać je energooszczędnymi (NF 40) lub pasywnymi (NF 15). Nadal jednak wymagania WT 2021 są tylko podstawowymi wytycznymi, które można, ale nie trzeba rozwijać. Mimo tego coraz częściej domy budowane są w klasie NF 40 czy NF 15. Co one oznaczają?
Domy w klasie energooszczędnej NF 40 to budynki o rocznym zapotrzebowaniu na energię elektryczną nie wyższym niż 70 kWh na metr kwadratowy. Obiekty w standardzie NF 15 zużywają zaś energię w granicach 15 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku. Należy przy tym nadmienić, że klasy NF tyczą się zużycia energii, a standardy WT bariery cieplnej budynku. Nie oznacza to jednak tego, że oba unormowania nie mają punktów stycznych. Wręcz przeciwnie budując dom, warto je stosować razem, tworząc wyjątkową przestrzeń do życia.