Każdy budując nowy dom marzy o tym by był ciepły i przytulny. Jednak by móc stworzyć do marzeń, trzeba w pierwszej kolejności kilka ważnych decyzji, które będą miały wpływ na wygląd i funkcjonowanie całego domu, a co za tym idzie będą miały wpływ na komfort i samopoczucie domowników.
Wiele z nich należy podjąć, kiedy dom jest jeszcze w fazie projektów, między innymi decyzja o sposobie ogrzewania domu i rodzaju paliwa, jakie będzie najlepszy dla danej rodziny. Wiele z nich wymaga odpowiedniego przygotowania, które należy uwzględnić podczas stawiania domu.
Czym należy się kierować wybierając rodzaj paliwa i ogrzewania? Przede wszystkim możliwościami finansowymi, technicznymi, wielkością domu, czyli wielkością powierzchni do ogrzania, a także to czy konstrukcja domu zapewni większe lub mniejsze ocieplenie podczas zimowych dni. Powyższe kryteria są istotne, ponieważ trzeba zaaranżować odpowiednie pomieszczenie, gdzie będzie się znajdować zbiornik ciepła lub opcjonalnie pomieszczenie do przechowywania opału. W czym jednak można wybierać?
Najwygodniejszy w używaniu może się okazać gaz ziemny. Jest bardzo wygodny jeśli chodzi o jego instalację i obsługę. Może to być wielki zbiornik z gazem, umieszczony w piwnicy, kotłowni lub na dworze, ewentualnie kocioł wiszący z zamkniętą komorą spalania, który zajmuje niewiele miejsca. Jego rozmiary umożliwiają jego instalację w domowych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka lub poddasze albo niewielka komórka. Koszty za używanie gazu ziemnego są uzależnione od potrzeb, czyli ile się zużyje tyle się zapłaci. Zakup i instalacja zbiornika z gazem niestety wiąże się z biurokracją, ponieważ należy otrzymać na jego posiadanie odpowiednie zezwolenia i dokumenty. Następnie dużo pracy może zabrać umieszczenie rur przewodzących pod ziemią, zwłaszcza jeśli działka budowlana znajduje się w dużej odległości od sieci gazowych.
Jeżeli nadal nie jesteśmy przekonani do metody stosowania gazy ziemnego lub nie mamy dostępu do sieci gazowej możemy zainteresować się ogrzewaniem stosując gaz opałowy lub gaz płynny. Do tego jednak potrzebne będzie wybudowanie kotłowni oraz magazynu na opał, oczywiście z bezpiecznych, niepalnych materiałów. Potrzebny będzie również zakup odpowiedniego urządzenia. Wielkość kotłowni zależna jest od wielkości kotła i zbiornika z wodą użytkową. Nie powinno się także przechowywać składów opału w ich pobliżu, warto więc odpowiednio to zaplanować, by było bezpiecznie ale i wygodnie. Niekiedy może być potrzebne dodatkowe pomieszczenie. Wymagana jest także odpowiednia wentylacja, która pomoże pozbyć się szkodliwych efektów spalania oraz dla zachowania jakości paliwa. Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie pojemników z paliwem na zewnątrz, czy to na powierzchni, czy to pod ziemią. Do ogrzewania stosuje się kocioł grzewczy. W zależności od rodzaju paliwa, może on być gazowy, olejowy lub na paliwo stałe. Przy jego wyborze trzeba zastanowić się jaki mamy dostęp do poszczególnych paliw, jakie mamy środki finansowe i jakie jesteśmy w stanie ponieść koszty, wielkość budynku i wygoda przy stosowaniu urządzenia grzewczego. Dla jeszcze większej wygody, warto się zastanowić nad wyborem elektrycznego sterowania systemem grzewczym.