Rozpoczęcie i wykonywanie działalności gospodarczej bardzo często wiąże się z dodatkowym obowiązkiem uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji lub zezwolenia. Nie każdy początkujący biznesmen zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie różnice występują pomiędzy oboma terminami, nieświadomie nawet używając ich zamiennie lub niewłaściwie.
Jeśli chodzi o koncesję, to jest ona zgodą państwa lub uprawnionego organu (gminy) na wykonywanie przez podmiot gospodarczy działalności, która co do zasady nie jest poddana sferze działalności prywatnych podmiotowi jest szczególnie znacząca ze względu na interes publiczny lub bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. Koncesja udzielana jest tylko w pewnym zakresie działalności gospodarczej i na określony czas, nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 50 lat, chyba, że sam przedsiębiorca wnioskuje o udzielenie krótszej licencji.
W przypadku zezwolenia, samą definicje należy rozumieć jako uprawnienie do wykonywania konkretnej działalności w sposób zgodny z prawem. Organ upoważniony do wydawania zezwolenia nie może omówić przedsiębiorcy wydania go, o ile ten spełnia wymogi określone przepisami prawnymi. Samo zezwolenie nie nadaje podmiotowi żadnych nowych praw, a tylko konkretyzuje je pod względem podmiotowym.
Podstawowe różnice polegają więc na tym, że zezwolenie nie oznacza rezygnacji organów państwowych z monopolu i najczęściej w ogóle takich działalności nie dotyczy, w przypadku koncesji jest odwrotnie. Zezwolenia i koncesje obejmują zupełnie inne dziedziny działalności gospodarczej. W przypadku koncesji poza sprawdzeniem możliwości wykonywania działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy, występuje dodatkowo element uznaniowości. Udzielenie zezwolenia następuje bez istotnych modyfikacji postępowania administracyjnego. Z wydaniem zezwolenia wiąże się zazwyczaj wyrażenie zgody na utworzenie w sensie prawny pewnej organizacji i prowadzenie przez nią działalności tym zezwoleniem objętej. W przypadku koncesji, niemożliwe jest ubieganie się o nią przez podmioty państwowe, a w przypadku zezwolenia – zupełnie przeciwnie.
Najprostszym kryterium odróżniającym koncesję i zezwolenie jest jednak wskazanie zespołu działalności gospodarczych, które wymagają zezwolenia.