Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaOdchudzanie, dieta

Artykuł: Czym są diety lecznicze?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Czym są diety lecznicze?

Czym są diety lecznicze?
Autor: matmich2   |   17 lis 2014, 14:37   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Odchudzanie, dieta

Dieta to pojęcie bardzo szerokie, a większości społeczeństwa kojarzy się szczególnie z odchudzaniem. Owszem, przeważająca większość diet popularnych na całym świecie, to przede wszystkim diety odchudzające, ale istnieją także inne diety specjalistyczne. Jedną z grup, w skład których wchodzą takie diety, są diety lecznicze. Mają one na celu przede wszystkim poprawić stan zdrowia naszego organizmu, a także jego kondycję, poprzez odpowiednie, zdrowe odżywianie.

Diety lecznicze stosowane są przy konkretnych dolegliwościach i chorobach jako ochrona zdrowia. Oczywiście przy okazji, gdy wybierzemy już dla siebie odpowiednią dietę lecznicą, może ona przy okazji w bezpieczny (zdrowy) sposób pomóc nam także w ukształtowaniu wymarzonej sylwetki.
Diety lecznice związane są przede wszystkim z różnego rodzaju schorzeniami i chorobami. Jedną z najbardziej radykalnych, a zarazem bardzo istotnych podczas leczenia tej choroby jest dieta antycukrzycowa. Cukrzyca zaliczana jest przez wielu do współczesnych chorób społecznych ze względu na fakt, że choruje na nią coraz więcej osób w różnym wieku. Cukrzyca to choroba, która wywołana jest przez nieodpowiednią przemianę węglowodanów w organizmie, przez to poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Cukrzyca to choroba, z którą da się normalnie żyć, ale nieleczona może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Dlatego poza podstawowym elementem leczenia, jakie jest podawanie choremu insuliny, chory powinien stosować także odpowiednią dietę, w wyborze której powinien uczestniczyć lekarz diabetolog. Dieta antycukrzycowa opiera się w głównej mierze na zwiększonym spożywaniu produktów zabierających proteiny oraz małej ilości węglowodanów i tłuszczów.
Podwyższony poziom cholesterolu zaczyna być zmorą coraz większej części ludzi na całym świecie. Zwłaszcza w dobie fast foodów, tłustych i kalorycznych potraw, zbyt duża ilość cholesterolu we krwi powoduje zaburzenia funkcjonowania układu krążenia, choroby układu krwionośnego, takie jak miażdżyca, udar mózgu, choroba wieńcowa czy zawał serca. Cholesterol tworzy także kamienie żółciowe, zatem jego nadmiar może powodować także chorobę nie związaną z układem krążenia, którą jest kamica nerkowa. Dlatego, jeżeli lekarz stwierdzi ilość cholesterolu we krwi, która przekracza dopuszczalne normy, bardzo istotne jest odpowiednie leczenie, a przede wszystkim zdrowa dieta. Niezwykle ważna jest żywność dietetyczna, która pomóc może w redukowaniu zbyt wysokiej ilości lub utrzymaniu odpowiedniej normy cholesterolu we krwi.
Istnieje wiele diet leczniczych związanych z konkretnymi schorzeniami i chorobami. Jednymi z bardziej wstydliwych, lecz jednak dosyć częstych dolegliwości współczesnego społeczeństwa są choroby układu trawienia takie jak zaparcia i wrzody. Przy wystąpieniu takich dolegliwości bardzo istotne jest zdrowe odżywianie i stosowanie odpowiedniej diety jak dieta antyzaparciowa lub antywrzodowa. Diety te można stosować także profilaktycznie, nawet jeśli nie borykamy się z chorobami układu trawiennego. Tego dietą jest także dieta lekkostrawna, wspomagająca trawienie. Poza tym, coraz bardziej popularne są także diety związane z grupą krwi danej osoby, popularnie zwane dieta grupy krwi, podczas której odpowiednie produkty mają na celu poprawę kondycji organizmu poprzez pozytywne wpływanie na układ krążenia oraz pierwiastki zawarte we krwi. Bardzo ważne jest także, aby po przebytym zabiegu czy operacji chory stosował odpowiednią dla niego dietę. Dieta rekonwalescenta powinna być zaprojektowana przez lekarza specjalistę, prowadzącego leczenie chorego. Taka dieta pomaga w szybszym powrocie do zdrowia oraz w zapobieganiu ewentualnym powikłaniom, gdyż po niektórych operacjach nie wolno spożywać konkretnych produktów, np. w przypadku takim jak leczenie refluksu.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU