Szybkich technik remontowania jest coraz więcej, a świetnym tego przykładem jest sucha zabudowa, czyli płyty kartonowo gipsowe przymocowywane do specjalnych rusztów aluminiowych. To dzięki nim można błyskawicznie zaaranżować przestrzeń poddasza, obiektu biurowego czy starszego domu wymagającego gruntowego remontu. Sucha zabudowa przy ograniczonych pracach mokrych pozwala bowiem stworzyć obudowy ścian i skosów dachowych, ściany działowe, sufity podwieszane, a nawet lekkie podłogi jastrychowe. Czym one są i dlaczego inwestorzy tak bardzo się nimi interesują?
Z czego tworzone są lekkie podłogi jastrychowe?
Lekkie podłogi jastrychowe to prefabrykowane systemy podłogowe przede wszystkim składające się ze wzmocnionych włóknem szklanym płyt kartonowo gipsowych. Są to panele hydrofobowe, ognioodporne i ze specjalnymi warstwami wygłuszającymi, które mają duże wymiary. Mimo niewielkiej grubości – około 12,5 mm – cechują się wysoką sztywnością, co uzyskiwane jest dzięki klejeniu dwóch płyt ze sobą z użyciem mas gipsowych. Warstwy te są dodatkowo zszywane i posiadają specjalne ząbki ułatwiające montaż kolejnych paneli obok siebie. Niewątpliwą zaletą i cechą charakterystyczną podłóg jastrychowych jest zaś ich niewielki ciężar. Wynosi on do 25 kg/m2.
Jeśli chodzi zaś o układanie podłóg jastrychowych, co eliminuje wiele etapów prac mokrych, należy podkreślić, iż mogą być one położone na podkładach z podsypki, styropianu, wełny mineralnej czy płyty pilśniowej. Istnieje również dowolność w wykańczaniu systemów suchej zabudowy podłogowej. Potwierdzają to fachowcy z firmy usług budowlanych FENIX, która w Siemianowicach Śląskich i okolicach wykonuje remonty, w tym wykończenia wnętrz pod klucz.
Kiedy stosuje się lekkie podłogi jastrychowe?
Lekkie podłogi jastrychowe mogą być z powodzeniem stworzone w nowych obiektach, a także tych już istniejących i wymagających remontu. Suche podkłady podłogowe sprawdzają się w biurowcach, szkołach, szpitalach, hotelach, budynkach mieszkalnych, a w szczególności na poddaszach. Jastrych to obecnie najlepsze rozwiązanie przy wykańczaniu podłóg na drewnianych stropach belkowych. Z powodzeniem można jednak wykorzystać go również na stropach na belkach stalowych oraz na stropach monolitycznych. Ponadto idealnie współpracuje on z ogrzewaniem podłogowym, stając się podłożem akumulującym ciepło.
Dzięki swojej unikalnej technologii suche podkłady – np. marki Knauf Dual Floor – stosowane są przez tych inwestorów, dla których liczy się niska cena materiału i usług montażowych, a także szybkość wykonania inwestycji. Lekki jastrych pozwala błyskawicznie wymienić spróchniałą czy popękaną podłogę. Dotyczy to również niemodnych i zniszczonych okładzin, na których bez konieczności kłucia można kłaść dobrze wyizolowane płyty K-G później wykańczane nową glazurą lub terakotą.
Jakie zalety mają lekkie podłogi jastrychowe?
Jak każda konstrukcja wykonana z płyt K-G również i podłogi jastrychowe cechują się niebywałą lekkością oraz prostotą układania. Łatwo się je formuje oraz montuje, a odbywa się to szybko dzięki ograniczeniu do minimum prac mokrych. Nie trzeba przy tym rezygnować z pięknych materiałów wykończeniowych. Pokrywanie podłóg jastrychowych może odbyć się zarówno z użyciem terakoty, paneli, wykładzin czy glazury, jak i płyt kamienia naturalnego. Możliwości projektowe są zatem szerokie, a sucha zabudowa posadzkowa jest ceniona wszędzie tam, gdzie nie można nadmiernie obciążać stropów.
Warto również dodać, że lekkie podłogi jastrychowe są bardzo wytrzymałe na wodę, wilgoć, ogień, a także wykazują dobre właściwości przenoszenia obciążeń statycznych oraz dynamicznych. Wysokiej klasy płyt K-G zapewniają również właściwe wygłuszenie pomieszczeń. Dodatkową zaletą podłóg jastrychowych jest odporność na korozję biologiczną oraz neutralność chemiczna. Oznacza to, że materiał, z których są one stworzone, nie starzeje się i nie wyzwala do otoczenia szkodliwych związków. Każdy inwestor powinien również wiedzieć, iż lekkie podłogi jastrychowe są bardzo tanie w przygotowaniu.