W Polsce niebywale popularne są przy remontach systemy suchej zabudowy, które tworzy się z płyt kartonowo gipsowych. Dzięki nim tanio i szybko można przeprowadzić adaptację poddasza, a także zbudować solidne ściany działowe. Panele K-G chętnie stosowane są również przy tworzeniu modnych sufitów podwieszanych, które cechują się designerskim wyglądem oraz ważną dla wielu pomieszczeń funkcjonalnością. Jak tworzone są tego typu konstrukcje i gdzie znalazły swoje zastosowanie?
Z czego składają się sufity podwieszane?
Sufity podwieszane to konstrukcje prefabrykowane, które są stosunkowo proste w montażu. Ich niewątpliwą zaletą jest też ich lekkość, co wpływa na szerokie zastosowanie. Z czego tworzone są zaś sufity podwieszane w wersji jednopoziomowej, dwupoziomowej, a także wielopoziomowej? Przede wszystkim buduje się je z wysokiej klasy płyt kartonowo gipsowych, które często są wzmacniane włóknem szklanym. Firmy remontowe proponują też swoim inwestorom wybór paneli K-G o podwyższonej ochronie przeciwpożarowej, a także z dodatkową warstwą izolacji termicznej i akustycznej. Warto, by sufit podwieszany był też wykonywany z płyt hydrofobowych, zwłaszcza jeśli wewnątrz całej konstrukcji planowane jest rozmieszczenie przewodów wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
Prócz prefabrykowanych paneli K-G, których masa nie przekracza kilku kilogramów na metr sześcienny, sufity podwieszane tworzone są też z wykorzystaniem specjalnych systemów mocujących. Stanowią je ruszty aluminiowe: profile główne oraz przyścienne. Ważnymi elementami są także kołki metalowe sufitowe, kołki typu szybki montaż, blachowkręty, łączniki krzyżowe i wzdłużne, a także wieszaki obrotowe.
Gdzie warto stosować sufity podwieszane?
Sufity podwieszane słyną z szerokich możliwości projektowych. Oznacza to, że można tworzyć je w różny sposób, zarówno pod kątem technicznym, jak i wizualnym. Nie brak zatem inwestycji dotyczących tworzenia jednopoziomowych sufitów podwieszanych obudowanych kasetonami, a także zleceń na wielopoziomowe konstrukcje o unikalnych formach geometrycznych – z oświetleniem ledowym punktowym czy liniowym. Różnorodne może być też wykończenie sufitów, które pokrywa się gładziami, tynkami, drewnem, specjalnymi foliami nabłyszczającymi, mikrocementem i innymi materiałami do aranżacji wnętrz. Ciekawymi pomysłami dzielą się zawsze ze swoimi klientami fachowcy od remontów z firmy BUDALL.TEAM. W jakich obiektach takie firmy tworzą sufity podwieszane?
Zabudowy K-G sufitowe sprawdzają się przy wykańczaniu biurowców, galerii handlowych, szpitali, szkół, sklepów i innych budynków komercyjnych. Chętnie tworzone są one też w salonach domów jednorodzinnych oraz mieszkań, nadając pomieszczeniom głębi i nowoczesnego designu.
Jakie są zalety sufitów podwieszanych?
Warto wspomnieć o tym, że sufity podwieszane sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ze względów technicznych ciężko jest zamontować w ścianach elektrykę oraz elementy wentylacji. Wtedy też instalacje prowadzone są nad płytami K-G i mogą być dodatkowo wyizolowane wełną mineralną. Sam sufit podwieszany gwarantuje wtedy dodatkowe docieplenie wnętrza oraz jego idealne wygłuszenie.
Jeśli chodzi zaś o zalety techniczne, należy podkreślić, że sufity z płyt K-G są bardzo żywotne i odporne na uszkodzenia mechaniczne czy nawet korozję biologiczną. Konstrukcje te nie emitują też szkodliwych związków, pomagając w tworzeniu przyjemnego mikroklimatu wnętrz. Zaletą sufitów podwieszanych jest też ich prosty montaż przy ograniczonych do minimum pracach mokrych, a także szerokie możliwości aranżacyjne.