Słowo dieta kojarzy się przede wszystkim z odchudzaniem, ale jej prawdziwe znaczenie oznacza metodę odżywiania się w tak umiarkowany i prawidłowy sposób by utrzymać naszą sylwetkę, a także organizm w zdrowiu. Wykraczając poza ramy normy dziennego zapotrzebowania na wartości odżywcze doprowadzamy do sytuacji, w której łatwiej odkłada się tłuszcz, a wtedy o zbędne kilogramy nie trudno. W takiej sytuacji mówi się, że potrzebna jest specjalna dieta odchudzająca.
Kiedy przychodzi moment podjęcia decyzji o przejściu na dietę, zazwyczaj sięgamy porad znajomych lub szukamy w internecie informacji i popularnych w danym czasie dietach. Nie trudno natrafić na hasła typu „dieta cud”. Pytanie tylko czy taka aby na pewno istnieje? Bo dieta cud to nie tylko skuteczne i szybkie zgubienie zbędnych kilogramów, ale to także odchudzanie w sposób który zagwarantuje nam brak efektu jo-jo, a także nie zrujnuje naszego organizmu od wewnątrz. Każdy kto choć raz przeszedł na dietę wie jak ciężko jest uchronić się przed tym zjawiskiem. Od czego zatem zależy skuteczność diety?
Nie ma i prawdopodobnie nie będzie kuracji odchudzającej, która byłaby dobra dla wszystkich. Każdy z nas jest inny, dlatego też i dieta powinna być dostosowana do naszych potrzeb, warunków fizjologicznych, preferencji żywieniowych czy chociażby preferowanej przez nas aktywności fizycznej. Weźmy choćby pod uwagę najpopularniejszą w ostatnich latach dietę Dukana. O skuteczności tej diety mówi każdy, kto zdecydował się na nią przejść. Również naoczni świadkowie z kręgu osób, które dietę tą stosowały potwierdzą szybkie tempo, w jakim kurczyli się ich znajomi. Dieta opiera się na jedzeniu dużej ilości białka i redukcji węglowodanów. Osoby, którym zależało na szczupłej sylwetce stosowały dietę zapominając, że nadmiar białka po pewnym czasie szkodliwie działa na nerki, zaś węglowodany to składnik, który powinien znaleźć się codziennie na naszym talerzu. Kto jednak o tym myślał kiedy priorytety były inne?
Stosowanie diet na własną rękę może mieć zatem bardzo szkodliwe skutki uboczne. Choć przynoszą one chwilowe rezultaty, ich długoterminowe działanie, odłożone w czasie może być dla nas jeszcze bardziej szkodliwe. Dlatego też odchudzanie powinno się rozpocząć pod okiem fachowca, czyli dietetyka. Korzystając z jego usług zdobędziemy pewność, że przeprowadzi on z nami szczegółowy wywiad żywieniowy, uwzględniając w nim wszelkie choroby, tryb życia i pracy, a także preferencje żywieniowe. Pomoc dietetyka zapewni nam również brak efektu jo-jo. Dodatkowo przejdziemy krótki kurs dotyczący zdrowego odżywiania się i zdrowych produktów przez co wzrośnie nasza świadomość dotycząca prawidłowego odżywiania się.