Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieBaseny, fontanny, oczka wodne

Artykuł: DIY dla ogrodu oczko wodne krok po kroku

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

DIY dla ogrodu oczko wodne krok po kroku

DIY dla ogrodu  oczko wodne krok po kroku
Autor: bielawska1991   |   10 kwi 2017, 13:40   |   Dział: Artykuły

Przyszła wiosna, a z nią pora na odświeżenie wyglądu waszego ogrodu. Jeśli nie macie pomysłu na zagospodarowanie części pustego trawnika, a zimowy zastój chcecie przekuć w energiczną pracę, mam dla Was świetne rozwiązanie. Proste, niedrogie i do tego efektowne. Mowa oczywiście o oczku wodnym, które umili Wam i Waszym pociechom wiosenne grillowanie.

Budowę oczka wodnego powinniście rozpocząć od wyznaczenia jego kształtu i granic. Tu totalna dowolność. Następnie nieco męskiej roboty – musicie (Wy lub Wasi wspaniali mężczyźni) wykopać nieckę stawu, która będzie odrobinę głębsza niż planowana głębokość waszego oczka wodnego. Od niej kształtujecie poziomy, tworząc tzw. półki, które później ułatwią Wam modelowanie dna waszego zbiornika. Przy tej czynności musicie pamiętać o wykopaniu rowka dookoła wyznaczonego kształtu, który zabezpieczy Wam wodę z oczka wodnego przed wsiąkaniem w grunt. Gotowe? No to pora na kolejny krok, czyli utwardzenie i ukształtowanie dna. Czynność tę rozpoczynacie od usunięcia kamieni i usypania 10-centymetrowej warstwy piasku, którą dokładnie ubijacie. Następnie na całość dna rozciągacie folię (piasek zabezpieczy ją przed pękaniem). Na tym etapie macie 2 opcje. Albo wydajecie więcej pieniędzy i montujecie w Waszym oczku pompę i filtr (co pozwoli oczyszczać wodę i hodować w oczku rybki), albo zostawiacie tak przygotowane oczko i co jakiś czas wypompowujecie brudną wodę, wymieniając ją na świeżą (niestety wtedy z rybek nici). Jeśli zdecydujecie się na droższą wersję, pompę ustawiacie na dnie, a przewody ukrywacie w fałdach folii. Skończone? No to pora na przyjemniejszą, artystyczną pracę. Dno Waszego oczka wykładacie kamieniami i panuje tu totalna dowolność. Pamiętacie rowek wokół? Uzupełniacie go żwirem. Brzegi oczka wodnego wykładacie płaskimi kamieniami, a filtr wody zakopujecie zaraz obok. Jeśli chcecie jeszcze bardziej urozmaicić swoje oczko, możecie dookoła usypać pas żyznej gleby i na nim posadzić kwiaty otaczające Wasz zbiornik. Pozostaje już tylko napełnić oczko wodą i gotowe! Prawda, że proste?
Wzbogacając ogród o oczko wodne musicie pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze miejsce! Wasz zbiornik powinien być nasłoneczniony przynajmniej kilka godzin dziennie, do tego nie powinien znajdować się w pobliżu drzew. Dlaczego? A no dlatego, że opadające z nich liście czy igły będą zanieczyszczać Wasze oczko powodując niedotlenienie wody i tworząc tym samym pożywkę dla glonów. Warto w tym przypadku zaopatrzyć się w siatkę na drążku, którą wyławiać będziecie nieczystości z powierzchni wody. Poza tym, jeśli chcecie w swoim oczku mieć jakieś rybki, powinny one być przeliczane w proporcjach 1 kg/m3 wody. Musicie również pamiętać o ich dokarmianiu, jednak z umiarem. Niezjedzone resztki opadają bowiem na dno i gniją, a tego przecież nie chcecie. Ostatnią sprawą jest uzupełnianie raz na jakiś czas wody w Waszym oczku. Jak wiadomo ta w okresie letnim paruje, więc trzeba tego pilnować.
Wszystko jasne? Jesteście zdeterminowani i zmotywowani do pracy? Zatem do dzieła. Życzę Wam owocnej pracy w ogrodzie i pięknych efektów końcowych, w postaci oryginalnego oczka wodnego.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy