Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKsięgowość, kadryProwadzenie księgowości

Artykuł: Dla kogo split payment dopiero w 2020?

Dodaj zlecenie

Dla kogo split payment dopiero w 2020?

Dla kogo split payment dopiero w 2020?
Autor: konsultant_finansowy   |   26 wrz 2019, 9:35   |   Dział: Artykuły

Od lipca 2018 roku wprowadzone zostały przez ustawodawcę przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności. Znowelizowane prawa dedykowane podatnikom w pierwszej kolejności weszły w życie jako dobrowolne

Modyfikacja dotycząca VAT polega na tym, że gdy kontrahent decyduje się na realizację płatności, to kwota netto transakcji trafia na zwykły rachunek, a druga część przelana na odpowiednie konto VAT. Oznacza to, że nabywca, który będzie dokonywał zapłaty za fakturę przelewem, może zadecydować, czy środki pieniężne w całości mają być przekazane na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, czy też podzielone przez wartość netto i kwotę VAT na rachunek rozliczeniowy.

Split payment występuje w płatnościach przeprowadzanych pomiędzy firmami, gdzie nabywca jest czynnym podatnikiem. Mechanizm wprowadzony został w celu ochrony dla przedsiębiorców, którzy mogliby zostać poszkodowani w związku z nieświadomym uczestnictwem, w którym sprzedawca np. nie odprowadzał należności finansowych tytułem podatku od towarów i usług do Urzędu Skarbowego. Podmiot, który dokonuje opłaty na rynek sprzedawcy nie ponosi sankcji, jakie wynikać mogą z artykułu ustawy o VAT o solidarnej odpowiedzialności podatników.

Zrealizowanie płatności z użyciem MPP zostanie zrealizowane dzięki temu, że banki zostały zobowiązane do otwarcia rachunków rozliczeniowych specjalnego rachunku. Zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności polega na przeprowadzeniu transakcji przy użyciu komunikatu przelewu zawierającego kwotę podatku VAT, numer faktury oraz NIP dostawcy. Przedsiębiorca, który zgromadził odpowiednie środki na rachunku, nie ma pełnej możliwości rozdysponowania majątkiem w dowolny sposób. Zgodnie z przepisami, zebrany kapitał przeznaczyć można na opłatę dostawcy równowartości podatku z otrzymanej faktury, uregulowanie należności do Urzędu Skarbowego lub zwrócić się do odpowiedniego naczelnika o zwrot środków wypełniając i składając odpowiedni w tym celu wniosek.

A więc dla kogo split payment dopiero w 2020?
Ze względu na to, że pomysł jest od niedawna opracowany, Ministerstwo Finansów stale pracuje nad nowo wprowadzonymi modyfikacjami w przepisach. Od 2018 roku split payment wprowadzony został dobrowolnie. Natomiast kolejną zmianą obowiązującą już od 1 marca, jest obowiązkowy MPP od 2020 roku w określonych branżach. Zmiany tego typu realizowane są dzięki zgodzie wydanej przez Komisję Europejską, która nałożyła na Polskę obowiązkowy split payment. Taki sposób rozliczania dotyczy przede wszystkim robót budowlanych, wykończeniowych, instalacyjnych oraz konstrukcyjnych, dostawy określonych wyrobów ze stali, a także elektronicznych, czyli komputery, laptopy, smartfony oraz telewizory.

Na każdej nowo utworzonej fakturze sprzedawca będzie miał obowiązek zamieścić informację o stosowaniu obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności, dzięki czemu nabywcy nie będą mieli wątpliwości, czy dokument zobowiązuje do zapłaty z zastosowaniem split payment.

Na tą chwilę resort finansów chce jednak, aby mechanizm był obowiązkowy w niektórych rodzajach działalności o określonym towarze. Głównie podzielona płatność ma objąć w szczególności zagrożone obszary, gdzie ryzyko nadużyć jest największe.

http://in-nova.pl/doradztwo-podatkowe/

KOMENTARZE
  • brak komentarzy