Wiaty drewniane to sprawdzone rozwiązanie, gdy chcemy chronić samochód przed złymi warunkami atmosferycznymi, ale nie możemy sobie pozwolić na budowę tradycyjnego garażu. Wiaty samochodowe są również często montowane na małych działkach. Zgrabne i nowoczesne wiaty drewniane cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych, głównie ze względu na walory estetyczne, jakie wnoszą do architektury podwórka. Jakie zalety mają wiaty drewniane?
Czym są drewniane wiaty?
Drewniane wiaty to lekkie konstrukcje, które są coraz popularniejszym rozwiązaniem na posesjach. To bardzo wygodna alternatywa dla tradycyjnego garażu jako dodatkowe miejsce parkingowe. Nie wymagają one pozwolenia na budowę, jeśli powierzchnia zabudowy jest mniejsza niż 50 m2. Wiaty drewniane mogą ochronić Twój samochód przed dużymi wahaniami temperatury, wiatrem, deszczem i słońcem. Do tego są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż zamknięty garaż, gdzie wiele brudu, błota i śniegu jest stale przenoszone przez koła.
Na rynku istnieją trzy główne rodzaje wiat: wolnostojące, mocowane do budynku i przejazdowe. Typowa konstrukcja wiaty składa się z dachu wspartego na kolumnach. Aby podnieść walory estetyczne wiaty, należy zharmonizować jej kształt i wykończenie z innymi małymi budynkami na działce (np. altanami). Pozwoli to stworzyć spójny wizualnie ogród. Wiaty drewniane, które przylegają do budynków powinny się pasować do ich wykończenia i stanowić element ogólnej architektury. Najlepiej, jeśli zostaną zaprojektowane razem z budynkiem.
Zalety garażowych wiat drewnianych
Drewno klejone jest znacznie trwalsze niż drewno lite czy surowce potrzebne do budowy tradycyjnych garaży. Dzięki swoim właściwościom, garażowe wiaty drewniane wykonane z drewna klejonego są trwałe i można cieszyć się nimi przez długi czas. Oczywiście należy pamiętać, że drewno to materiał wymagający konserwacji – wystarczy zabezpieczyć je odpowiednimi środkami ochronnymi. Konstrukcje wykonane z drewna klejonego charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Drewno użyte do budowy wiaty jest impregnowane pod ciśnieniem, dlatego nie szkodzi mu deszcz, śnieg czy grad.
Na wiaty garażowe składają się poszczególne elementy takie jak np. łuki drewniane i kantówki klejone. Aby rozbudować naszą drewnianą konstrukcję, wystarczy, że kupimy potrzebne części. Jeżeli jeden z tych elementów ulegnie zniszczeniu – mamy możliwość jego wymiany. Nie ma potrzeby kupowania kolejnej, kompletnej wiaty. Z budową tej konstrukcji pomoże Ci firma Viflinzider.bud. Istnieje wiele możliwości zastosowania wiat garażowych z drewna. Pierwszą funkcją jest schronienie samochodu. Jeżeli dokonamy odpowiednich modyfikacji np. poprzez zastosowanie zabudowy, wiata będzie pełniła funkcję pełnowartościowego garażu.