Dach to taki element konstrukcyjny, który raz zbudowany, musi nam posłużyć na długie lata. Aby tak się stało, należy starannie dobrać materiały niezbędne do jego budowy. Ważna jest zarówno jakość drewna na więźbę dachową, jak i sam rodzaj pokrycia. Tu od lat królują blachodachówki. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Komu powierzyć ich montaż? Zapraszamy do lektury!
Zalety blachodachówki
Blachodachówki wytwarza się z ocynkowanych blach stalowych o grubości od 0,4 mm do 1,23 mm. Gotowy produkt pokrywa się dodatkowymi powłokami wzmacniającymi (np. poliestrowymi, plastizolowymi bądź posypkami ceramicznymi), dzięki czemu stalowe pokrycie jeszcze lepiej chroni dach przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jak wyjaśnia dekarz z firmy Dach-Patryk – blachodachówki można kupić w arkuszach bądź modułach, co usprawnia ich montaż. Do największych zalet tego poszycia dachowego można zaliczyć:
- trwałość – blachodachówka dobrej jakości wytrzyma na dachu 30-50 lat,
- łatwość obróbki,
- wysoką odporność na promieniowanie UV, wysoką i niską temperaturę oraz silne porywy wiatru,
- szeroką gamę kolorystyczną,
- przystępną cenę.
Blachodachówki montuje się na dachach domów jednorodzinnych oraz budynków przemysłowych i gospodarczych. W przypadku tego materiału wysoka jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną, co stanowi idealne połączenie dla klientów szukających ekonomicznych rozwiązań.
Jak prawidłowo zamontować blachodachówkę?
Montażem blachodachówki, tak jak i budową całej konstrukcji dachowej, powinna zająć się firma specjalizująca się w branży dekarskiej. Procedura ta wymaga bowiem odpowiedniej wiedzy technicznej i zastosowania profesjonalnych narzędzi. Prace montażowe należy rozpocząć od prawidłowego przygotowania podłoża, czyli ułożenia folii. Trzeba pamiętać o tym, by nie była ona przycięta równo z dachem. Folia musi wystawać co najmniej 200 mm poza ścianę przy szczycie i okapie. Nie należy też naciągać folii między krokwiami. Blachodachówkę przykręca się do łat dachowych, rozpoczynając od jednego z dolnych naroży połaci. Stosuje się w tym celu specjalne blachowkręty z samogwintującą końcówką. Nieco inaczej wygląda proces instalacji blachodachówki w arkuszach, a inaczej montaż blachodachówki modułowej. W obu przypadkach należy trzymać się wskazówek producenta poszycia. Na końcowym etapie prac nie wolno zapomnieć o montażu gąsiora. Jest to konstrukcja, która zabezpiecza dach przed deszczem i która zapewnia optymalną wentylację kaletnicy. Do instalacji gąsiora również przydadzą się wkręty farmerskie do metalu.