Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlane

Artykuł: Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu pasywnego?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu pasywnego?

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu pasywnego?
Autor: morzechowskaaaa   |   16 kwi 2021, 9:09   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Budowlane

Domy pasywne to nowoczesne budownictwo mieszkaniowe, którego założeniem jest korzystanie z energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Dowiedz się więcej.

Ekologiczne domy cieszą się coraz większą popularnością wśród osób planujących budowę własnego domu. W Polsce domów pasywnych wciąż jest niewiele, jednak u naszych zachodnich sąsiadów powstają one już od wielu lat, zyskując coraz szersze grono zwolenników. Na czym dokładnie polega budowa domu pasywnego i dlaczego warto zdecydować się na ekologiczne budownictwo?

Czym są domy pasywne?

Założycielem Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt i pomysłodawcą tych nowoczesnych konstrukcji budowlanych jest niemiecki fizyk, dr Wolfgang Feist. To właśnie ten naukowiec poświęcił lata swojej pracy na opracowanie nowych standardów energetycznych dla budynków, mających na celu optymalizację zużycia energii. Jego pomysł szybko się przyjął, ponieważ w dobie poszukiwania przez klientów nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań domy pasywne okazały się prawdziwą rewolucją. Na czym jednak polega ich fenomen?

Domy pasywne, nazywane także domami ekologicznymi to budynki skonstruowane w taki sposób, by energia cieplna w całości pozyskiwana była z odnawialnych źródeł. Nie tylko ma to ogromny wpływ na zmniejszenie produkcji energii cieplnej, co korzystanie wpływa na środowisko (zmniejszona emisja zanieczyszczeń oraz zużycie paliw), ale też okazuje się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, co niezwykle przypadło do gustu osobom planującym budowę domu.
Dobrze zaprojektowany i zbudowany dom pasywny pozyskuje energię cieplną jedynie z odnawialnych źródeł energii - naturalnego ciepła gruntu, światła słonecznego, a także energii cieplnej wytwarzanej przez osoby przebywające w budynku. Tak pozyskana (lub zatrzymana w budynku) energia cieplna może być w całości wykorzystana do ogrzania budynku, a także podgrzewania wody użytkowej.

Aby było to możliwe, konieczne jest jednak skorzystanie z usług doświadczonych firm budowlanych. Specjaliści ci zaprojektują dla Ciebie dom, zgodnie z nowoczesnymi standardami wyznaczonymi przez Instytut Domów Pasywnych oraz wybudują go z zastosowaniem odpowiednich materiałów budowlanych.

Jakie standardy musi spełniać dom pasywny?

Do ogrzewania budynków pasywnych nie używa się żadnego paliwa, ponieważ całość energii pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł. W praktyce, aby było to możliwe i mieszkanie w takim budynku było komfortowe, konieczny jest odpowiedni projekt i jego wykonanie. Przede wszystkim przyjmuje się, że dom pasywny to taki, do którego ogrzania potrzebne jest mniej niż 15 kWh na metr kwadratowy na rok. W jaki sposób uzyskać jakie parametry?

Stoi za tym wiele czynników, które należy brać pod uwagę już na etapie sporządzania projektu budowlanego, a nawet zakupu działki budowlanej. Dom pasywny powinien zatrzymywać w swoim wnętrzu jak najwięcej ciepła pochodzącego z zewnątrz oraz z wewnątrz, podstawą jest więc zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych – zwłaszcza profesjonalna izolacja, która do minimum ograniczy straty ciepła. Wysoka izolacyjność dotyczy jednak nie tylko elementów konstrukcji budowlanych, takich jak fundamenty, ściany czy dach, ale też stolarki okiennej oraz drzwiowej. Okna przeznaczone do domów pasywnych charakteryzują się ponadprzeciętną szczelnością oraz przejrzystością, co obniży do minimum straty energii cieplnej.

Przy budowie domu pasywnego bierze się pod uwagę również szereg innych czynników. Ważne jest odpowiednie usytuowanie budynku – są one projektowane w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Wiele domów pasywnych ma również przeszkloną ścianę i kompaktową budowę. To także zabieg mający na celu zwiększenie ilości energii słonecznej dostającej się do wnętrza budynku.
Pomieszczenia, w których w ciągu dnia spędzamy najwięcej czasu, a przede wszystkim salon powinny znajdować się po stronie południowej, ponieważ to ona będzie najmocniej nasłoneczniona.

W domach pasywnych montuje się także instalacje, mające na celu pozyskiwanie lub odzyskiwanie ciepła. Należą do nich pompy ciepła, kolektory słoneczne, a także wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Wiele osób decyduje się także na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, co pozwala pozyskiwać również energię elektryczną z promieniowania słonecznego – jest to kolejne proekologiczne rozwiązanie, które przy okazji znacznie zmniejszy rachunki za prąd.

Budowa domu pasywnego to nie tylko dobry krok w stronę ratowania naszej planety, ale też duża oszczędność i inwestycja na lata, dlatego jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego, warto zdecydować się na to nowoczesne rozwiązanie.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU
  • Elewacje Elewacjebrak zdjęcia Bydgoszczkujawsko-pomorskie