Dochodzenie wierzytelności, które nie zostały spłacone, staje się możliwe w przypadku śmierci dłużnika. Zgodnie z przepisami prawa zobowiązania zmarłego są dalej aktualne, a za ich spłatę odpowiedzialni stają się spadkobiercy. Możliwe jest odrzucenie spadku, co w konsekwencji spowoduje przejęciem spadku przez gminę lub skarb Państwa. Zadaniem wierzyciela jest zatem ustalenie szczegółowych zasad postępowania spadkowego.
Majątek osobisty spadkobiercy jest jego prywatną sprawą, toteż w sprawach spadkowych nie odgrywa żadnej roli. W związku z tym, do momentu przyjęcia spadku, spadkobierca odpowiada wyłącznie za długi spadkowe ze spadku.
Złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku, bądź jego odrzuceniu musi nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia powiadomienia o śmierci spadkodawcy. Wyjątkiem jest moment, w którym spadkobierca został poinformowany o odrzuceniu spadku przez innego spadkobiercę (na przykład małżonka spadkodawcy), co skutkuje dojściem do dziedziczenia. W tym czasie wierzyciel ma prawo do windykacji należności. Może on jednak egzekwować majątek będący częścią spadku. Jeżeli spadkobierca nie złoży oświadczenia w wyznaczonym terminie do 6 miesięcy od daty otrzymania powiadomienia, wierzyciel może rozporządzać całym majątkiem spadkobiercy.
Egzekucja może zostać przeprowadzona bez ograniczania się tylko do rzeczy wchodzących w skład spadku. Zgodnie z prawem jakie posiada wierzyciel, może on sięgać do majątku osobistego oraz do innych składników, np. rachunków bankowych spadkobiercy.