Atopowe Zapalenie Skóry to jedna z najbardziej uciążliwych chorób skórnych. Najczęściej dotyka małe dzieci, jednak coraz częściej zdarza się, iż uaktywnia się u osób dorosłych, które wcześniej nie chorowały na AZS.
Leczenie tej choroby jest bardzo ciężkie, a jego rezultat trudny do przewidzenia, dlatego uważa się, iż AZS nie można całkowicie wyleczyć, lecz jedynie uśpić. Czy chory jest zatem skazany do końca życia na tę chorobę? Ja radzić sobie z jej objawami?
Czym jest AZS
Atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do chorób przewlekłych, a przyczyny jego powstania nie są do końca znane. Przyjmuje się jednak, iż pojawienie się AZS może być wynikiem:
- uwarunkowań genetycznych,
- czynników środowiskowych i klimatycznych,
- czynników psychogennych,
- czynników pokarmowych,
- alergenów pokarmowych.
AZS może wystąpić na skutek obecności jednego lub kilku, a nawet wszystkich, wyżej wymienionych czynników.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Objawy tej choroby są zwykle bardzo dotkliwe i w wielu przypadkach praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Najczęściej występuje silny świąd, pieczenie , łuszczenie skóry, pokrzywka. Skóra atopowa nie posiada bowiem ochronnej bariery hydrolipidowej, wskutek czego w jej głąb przedostają się alergeny, a woda ulega szybkiemu odparowaniu z jej powierzchni.
Objawy mogą pogłębiać się na skutek nieodpowiedniej diety, w której występują składniki alergenne (nawet, jeśli dana osoba nie miała zdiagnozowanej alergii na dany składnik), zbyt dużej lub zbyt niskiej wilgotności powietrza, stresu, obecności grzybów i pleśni w powietrzu (na przykład, gdy chory mieszka w pobliżu fosy miejskiej).
Jak pomóc choremu na AZS
Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Chory na atopowe zapalenie skóry ma obniżoną samoocenę, łatwo się załamuje, a objawy AZS wpędzają go w depresję oraz wywołują dodatkowy stres. Kluczem jest wyciszenie organizmu, wyeliminowanie wszelkich czynników stresogennych. Drugą sprawą jest dieta. Ważne, aby dostarczała ona wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Ważną rolę odgrywają tłuszcze roślinne, a przede wszystkim olej lniany, który na stałe powinien zagościć w kuchni atopowca.
Zrezygnować należy z wszelkich produktów zawierających sztuczne dodatki, serów pleśniowych, mleka krowiego, owoców cytrusowych, natomiast dobrze jest włączyć różnego rodzaju zioła, jak na przykład czystek i pokrzywa, sok z aloesu, a cukier zastąpić ksylitolem.
Pozytywne skutki łagodzenia objawów AZS daje również http://drpokrywka.pl/akupunktura, która przez chorych jest coraz bardziej doceniana.
Przede wszystkim trzeba mieć pozytywne nastawienie i dużo wiary. Jeśli wyprzemy chorobę z naszej głowy, usunięcie jej z ciała będzie dużo łatwiejsze.