Bardzo często pracodawcy rezygnują z możliwości zatrudnienia osoby niepełnosprawnej nie zdając sobie sprawy, jakie korzyści mogłoby im to przynieść. Poza dofinansowaniami na dostosowanie stanowiska pracy istnieje także możliwość otrzymania dopłaty do wynagrodzenia dla niepełnosprawnych.
Dofinansowanie mogą otrzymać firmy prowadzące zakład pracy chronione, przedsiębiorstwa zatrudniające przynajmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar godzin pracy, osiągający, co najmniej, sześcioprocentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a także pracodawcy zatrudniający w przeliczeniu na pełny etat do 25 pracowników. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu dofinansowania przysługują jedynie pracodawcom, którzy nie mają zaległości w Funduszu. Dofinansowanie wypłacane jest co dwa miesiące.
Dofinansowanie może być przyznane na osoby niepełnosprawne z tytułu zatrudnienia (w przypadku jednego z wyżej wskazanych pracodawców), ujęte w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, którą prowadzi Fundusz, przy wykorzystaniu numerów PESEL i NIP oraz informacji przekazywanych Funduszowi drogą elektroniczną.
Aby złożyć wniosek o takie dofinansowanie, pracodawca powinien przesłać dokumenty w formie elektronicznej poprzez program informatyczny udostępniony przez PFRON do jego systemu. Pracodawca otrzymuje następnie od PFRON certyfikat umożliwiający elektroniczne podpisywanie dokumentów. Wszystkie dokumenty nieuwierzytelnione takim podpisem nie są przez Fundusz przyjmowane. Wnioski w formie tradycyjnej mogą składać do właściwego terenowo Oddziału Funduszu jedynie pracodawcy zatrudniający nie więcej niż 5 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar godzin.
Kwota przyznawanego miesięcznego dofinansowania zależna jest jest od stopnia niepełnosprawności zatrudnionego, występowania u niego szczególnych schorzeń, typu pracodawcy zatrudniającego niepełnosprawną osobę oraz kwoty wynagrodzenia minimalnego.