Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneArchitekci, biura projektowe

Artykuł: Dom dla niepełnosprawnych

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Dom dla niepełnosprawnych

Dom dla niepełnosprawnych
Autor: karinam6   |   17 lis 2014, 13:32   |   Dział: Artykuły

Jeśli w naszej rodzinie jest osoba niepełnosprawna, mająca problemy z poruszaniem się lub po prostu starsza, wybierając a później urządzając dom powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wygodę. Niestety mimo skali zjawiska, które według danych GUS dotknęło w 2002 r 5,5 mln osób wybór domu czy mieszkania dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnych jest wciąż mocno ograniczony. O ile w instytucjach publicznych problem ten jest stopniowo likwidowany, to sektor budownictwa publicznego jest w tym względzie bardzo zacofany.

Dodatkowym problemem jest fakt, że wiele rozwiązań pozwalających niepełnosprawnym normalnie funkcjonować należy wprowadzić już na etapie budowy domu. Późniejsze modyfikacje i konieczne przebudowy mogą okazać się bowiem bardzo kosztowne, pracochłonne i uciążliwe dla wszystkich pracowników. Wszystkie zastosowane udogodnienia będą oczywiście zależne od stopnia niepełnosprawności członka rodziny i jej rodzaju. Innym rozwiązań b będą bowiem potrzebować osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, innych niewidome lub słabowidzące. Generalnie głównym celem we wszystkich przypadkach będzie zlikwidowanie barier komunikacyjnych i ułatwienie korzystania z domowych sprzętów.

Jeśli zdecydujemy się na dom jednorodzinny poza dostępnością samego budynku należy zadbać także o odpowiednią konfiguracje terenu wokół. Furtka lub bramka prowadząca na posesję powinna mieć odpowiednią szerokość, podobnie jak wszystkie ścieżki i wjazd do domu. Powinny być one także wykonane z użyciem odpowiedniej nawierzchni.

Dojście do domu powinno posiadać obniżony krawężnik, a samo wejście rampę zamiast schodów. Drzwi wejściowe jak również wszystkie wewnątrz budynku również powinny być o odpowiedniej szerokości, a powierzchnia antypoślizgowa. Należy także zrezygnować z różnic poziomów podłóg i progów w mieszkaniu. Okna również powinny być na odpowiedniej wysokości, a ich otwieranie powinno być możliwe z poziomu osoby siedzącej na wózku inwalidzkim. Dla osoby niepełnosprawnej tak kuriozalna sprawa jak włączanie i wyłączanie światła może się okazać nie lada trudnością jeśli nie zadbamy o to, aby przełączniki znajdowały się na odpowiedniej wysokości.

Poszczególne pomieszczenia również powinniśmy być odpowiednio przystosowane. Najważniejsza jest z oczywistych względów łazienka, która powinna być funkcjonalna i bezpieczna. Przestrzeń manewrowa dla wózka inwalidzkiego powinna w niej wynosić minimum 1,5 m. Poza tym powinna być wyposażona w odpowiednia ilość uchwytów i poręczy. Umywalka czy wanna również muszą być zainstalowane na odpowiedniej wysokości. Podobnie rzecz się ma z pozostałymi wnętrzami, których wystrój również nie powinien stwarzać dodatkowych barier. Dostępna na rynku różnorodność mebli, materiałów i rozwiązań pozwoli nam stworzyć funkcjonalny i piękny dom, z którego każdy domownik będzie mógł w pełni się cieszyć. Na rynku obecnie pojawia się coraz więcej firm profesjonalnie zajmujących się przystosowaniem obiektów dla niepełnosprawnych, które zadbają o to aby żaden szczegół od posadzki począwszy na wyborze dywanu skończywszy nie utrudniał życia osobie niepełnosprawnej. PFRON może także sfinansować taka przebudowę, jeśli spełnimy określone warunki.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy