Nadchodzi jesień i jak zwykle wzrasta liczba zachorowań na grypę a wraz z nimi dylemat, czy powinno się szczepić czy też nie? W czasach kiedy sporo ludzi zapada na tę chorobę, warto siepnąć do tradycji ludowych i zobaczyć jakie są domowe metody zwalczania grypy.
Syrop z czosnku
Jednym z popularniejszych leków jest syrop z czosnku. Aby go zrobić potrzeba zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, a następnie wcisnąć do powstałej masy sok z dwóch cytryn. Całość zalać niedużą ilością zimnej wody i odstawić na 3 dni. Po upływie czasu, odcedzamy syrop i pijemy trzy razy dziennie.
Mleko z miodem i masłem
Bardzo skuteczne jest również mleko z masłem, czosnkiem i miodem. Ciepłe mleko wzbogacone łyżeczką masła i miodu oraz dwoma ząbkami czosnku, nawilża, natłuszcza błony śluzowe gardła i do tego działa dezynfekująco.
Czosnek
Podobny efekt daje kanapka z dwoma ząbkami czosnku, którą należy dokładnie przeżuwać. Opcjonalnie można zrobić sobie tosta z masłem czosnkowym, bo smakuje lepiej a jest równie skuteczny.
Syrop z cebuli
Syrop z cebuli to zabójcza broń przeciw bakteriom, ma on działanie wykrztuśne oraz zmniejsza wydzielanie śluzu. Przyrządza się go z plastrów cebuli przekładanych miodem i cukrem. Dawkowanie zalecany od 3-5 razy dziennie w trakcie choroby.
Rosół z kury
Rosół z kury, to również tradycyjny sposób leczenia infekcji. Bulion działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Właściwości lecznicze wzmaga natka pietruszki pieprz.
Herbata z prądem
Na Podhalu numer jeden w leczeniu grypy to herbata z prądem. Napój z dodatkiem śliwowicy jest ponoć najlepszy na początkowe objawy choroby. Do osłodzonej herbaty dolewamy alkohol w stosunku 60 do 40, ale jak powiadają górale proporcje nie są ścisłe i zależą od pijącego.