Większość nas kojarzy domy z drewna z niewielkimi domkami położonymi w górach, dlatego też w Polsce zdecydowanie przeważa budowa domów murowanych. Jednak z roku na rok można zauważyć, że budowa domów drewnianych cieszy się dużym powodzeniem. Jak wszystko taka technika budownictwa ma zarówno swoje wady jak i zalety.
Zalety domu drewnianego
Niewątpliwą zaletą budowy domu z drewna jest fakt, iż drewno jest materiałem ekologicznym, który jako budulec zaraz obok kamienia, służy człowiekowi wiele lat. Wbrew krążącym mitom jest to materiał trwały, producenci zapewniają, że w obecnych czasach dom wybudowany z drewna w dobrym stanie może posłużyć 100, a nawet 150 lat. Interesujące a zarazem zachęcające do budowy domu taką techniką jest fakt, iż drewno tworzy w pomieszczeniach korzystny mikroklimat, pochłania i oddaje wilgoć w zależności od warunków otoczenia. Jednak najważniejsze jest to, że drewno ma bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej czyli latem w drewnianym domu nie nagrzewa się, a zimą jest ciepło.
Budowa domu drewnianego trwa zazwyczaj krócej, niż budowa domu murowanego. Budowa domu wznoszonego od podstaw trwa ok. 3 miesięcy, natomiast domu z gotowych elementów trwa zaledwie kilka dni. Warto dodać, że domu z bali można wnosić także w zimie. W związku z tym, że z prac mokrych wykonuje się tylko fundamenty a cała reszta odbywa się na „sucho” budynki drewniane można wznosić praktycznie przez cały rok.
Niewątpliwie zaletą drewnianego domu jest niepowtarzalny wygląd. Takie domy są niezwykle estetyczne. Jeśli zdecydujemy się na drewno drzew egzotycznych, nasz dom będzie mienił się intensywnymi kolorami, jeśli wybierzemy brzozę nasze ściany będą żółte, a jeśli świerk- białe.
Wady domu drewnianego
Tego typu zabudowania posiadają jednak kilka wad. Najwięcej zastrzeżeń budzi kwestia bezpieczeństwa. Domy z drewna mogą nasilać alergię u domowników ze względu na długi kontakt z naturalnym drewnem. Drewno uważane jest za materiał łatwopalny, dlatego też takie domy wymagają szczególnej troski i uwagi. Jednak największym zagrożeniem są liczne wyładowania atmosferyczne, które zwłaszcza latem mogą być powodem do wielu obaw.
W teorii dom z bali można zbudować praktycznie wszędzie, ale należy pamiętać, ze nie w każdym miejscu będzie on pasował. Z pewnością jego idealną scenerią będzie górski szczyt, brzeg jeziora, a nawet działka poza miastem bądź na jego obrzeżach. A więc raczej niemożliwe jest wybudowanie takiego domu w samym centrum miasta ani na nowoczesnym osiedlu.
Co jest kolejną wadą ? Z pewnością konieczność zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy budowlanej, która ma doświadczenie w stawianiu drewnianych domów. Niestaranne postawienie takiego domu może spowodować, iż obiekt będzie podatny na liczne usterki, w tym korozję biologiczną. Nieprawidłowo wykonany dom będzie potrzebował generalnego remontu, a z czasem jego stan może być tak tragiczny, że jednym bezpiecznym rozwiązaniem będzie rozbiórka. Dlatego tak istotne jest, aby korzystać z usług wyspecjalizowanych fachowców oraz materiałów ze sprawdzonych źródeł.
Myślę, że każda technologia będzie miała zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Z pewnością nie jeden z nas skusiłby się na zainwestowanie w taki domek, gdyby nie nasze obawy, które wynikają z przekonań wywodzących się z naszej kultury lub zwyczajnie niepowszechności w naszym kraju. Nie da się ukryć, że dom z drewna pomimo kilku wad, ma niepowtarzalny wygląd i wywołuję niezaprzeczalny klimat.