Organizacja przyłącza na placu budowy jest potrzebna po to, aby później korzystać z prądu wdomu. Doprowadzenie prądu do działki budowlanej jest jednak procesem długim i żmudnym. Często zbyt zawiłe formalności mogą skutecznie obniżyć nasz budowlany entuzjazm. Poniżej prezentujemy drogę wiodącą do celu, którym jest uzbrojenie działki.
Wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci elektrycznej
Na początku właściciel działki budowlanej występuje do zakładu energetycznego z wnioskiem o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. Zanim jednak taki wniosek złożymy, możemy rozwiać wątpliwości w biurze obsługi klienta danego zakładu energetycznego. Wniosek powinien zawierać dane wnioskodawcy, określenie wielkości mocy przyłączeniowej, przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej (wpływa to na liczbę odbiorników), dane techniczne urządzeń koniecznych do przepływu prądu oraz przewidywany termin rozpoczęcia dostawy elektrycznej. Złożenieniu pełnego wniosku, wraz z dokumentem potwierdzającym własność nieruchomości oraz mapką geodezyjną, towarzyszy uiszczenie opłaty w wysokości ok. 120 PLN. Na wydanie warunków technicznych przez zakład energetyczny czekamy najczęściej trzy tygodnie.
Warunki przyłączenia
W dokumencie o warunkach przyłączenia możemy znaleźć informacje o miejscu przyłączenia i dostarczania energii, mocy przyłączeniowej, technicznych ustaleniach dotyczących przepływu prądu, miejscu zainstalowanego licznika oraz przewidywanym koszcie wykonania doprowadzenia prądu do działki. Warunki te obowiązują dwa lata od dnia ich wystawienia.
Umowa o przyłączeniu do sieci elektrycznej i sprzedaży energii elektrycznej
Wraz z warunkami otrzymujemy umowę o przyłączenie do sieci energetycznej, której ważnym elementem jest określenie czasu końcowego, kiedy mamy rozpocząć korzystanie z energii elektrycznej w celach budowlanych. Należy uzbroić się w cierpliwość, bo z powodów i technicznych, i pogodowych na przyłącze można czekać nawet pół roku. Kiedy już na działce jest zamontowana skrzynka, podpisujemy z zakładem energetycznym umowę sprzedaży energii elektrycznej.
Koszty przyłącza
Opłata za przyłącze obejmuje stawkę opłaty z zł/kW (w zależności, czy montujemy przyłącze kablowe czy napowietrzne), długości przyłącza (jeśli przyłącze ma ponad 200 metrów długości, płacimy ok. 25-45 zł. za każdy metr), mocy przyłączeniowej i podatku VAT.