Firmy oferujące niwelacje terenu nie mogą narzekać na brak zleceń. Jest to, bowiem proces poprzedzający rozmaite prace budowlane. Specjaliści przeprowadzają go przed budową dróg, budynków mieszkalnych, usługowych i przemysłowych. Jest to forma przygotowania gruntów przeznaczonych na place, parkingi czy ogrody. Składa się z dwóch ważnych etapów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat niwelacji terenu?
Wyrównywanie działki budowlanej
Czym jest proces nazywany także poziomowaniem działki budowlanej? Odpowiedź na to pytanie trzeba podzielić na dwie części z uwagi na występowanie dwóch definicji. Pierwsza mówi, że niwelacja to pomiary wskazujące różnice wysokości pomiędzy dwoma lub kilkoma punktami wyznaczonymi na działce. Zajmują się nimi geodeci wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Pomiary pozwalają określić ukształtowanie terenu, wykryć wzniesienia, dołki, pochyłości. Co przekazuje druga definicja? Według niej niwelacja to usuwanie nadmiaru lub uzupełnianie ziemi mające na celu wyrównanie gruntu. Prace geodezyjne i roboty ziemne należą do działań przygotowujących działkę do dalszych etapów inwestycji. Wymagają precyzji, warto więc powierzyć je doświadczonym specjalistom.
Profilowanie gruntu pozwala uzyskać idealnie równą powierzchnię. Ona z kolei znacznie ułatwia dalszej roboty budowlane. Ponadto budynki posadowione na wyrównanym terenie są odpowiednio stabilne i bezpieczne. Niwelacji nie można przeprowadzić bez dopełnienia formalności. Jedną z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę jeśli prace prowadzone po poziomowaniu tego wymagają. Częstą procedurą jest też zgłoszenie budowy w starostwie. Jeżeli w ciągu 21 dni urząd nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć niwelację. Natomiast zbyt szybkie przeprowadzenie prac może zostać uznane za samowolę budowlaną i ukarane grzywną. Dlatego ważne jest zapoznanie się z przepisami i zachowanie cierpliwości. Po definicjach i formalnościach czas na kolejną kwestię.
Zanim powstaną wykopy pod budynki
Niwelacja działki nie zawsze wygląda tak samo. Wyrównywanie gruntu pod dom nieco różni się od profilowania pod drogę, ogród czy parking. Zazwyczaj jednak obejmuje trzy bardzo podobne etapy. Wykonywane przez podmioty takie jak Przedsiębiorstwo Olbud świadczące usługi koparką i wykonujące przyłącza wod-kan. Wspomniane prace to:
• usunięcie wierzchniej warstwy ziemi zwanej humusem,
• wykonanie pomiarów geodezyjnych działki,
• wyrównanie gruntu zgodnie z wcześniejszymi pomiarami.
Jak już wiadomo niwelowanie to nie tylko usuwanie nadmiaru gleby. W jego skład wchodzi też wypełnianie ubytków. Przywożona ziemia nie może zawierać gruzu ani innych zanieczyszczeń. Dopuszczalne są tylko naturalne składniki podłoża czyli drobne kamienie oraz piasek.