Oxytree (Paulownia Clon In Vitro 112) to gatunek drzewa rozmnażanego jedynie w hiszpańskich laboratoriach metodą in vitro i udostępniane jako sadzonki. W 2011 roku zarejestrowana we Wspólnotowym Urzędzie Ochrony Roślin (organ Unii Europejskiej). Jest to drzewo regulujące klimat o wyjątkowych właściwościach. Do takich roślin zalicza się takie gatunki, które w znaczący sposób wpływają na poprawę jakości powietrza oraz na ochronę środowiska.
Naukowcy z Hiszpańskiego Uniwersytetu Castilla La Mancha wyhodowali nową odmianę drzewa, które pochłania 10 razy więcej CO2, a po 6 latach osiąga wysokość 16 metrów, ma średnicę pnia 35 cm i jest gotowe do ścięcia, będąc źródłem wysokiej jakości drewna i biomasy. Po ścięciu z pnia wyrasta nowe drzewo, które po kolejnych 4 latach ponowie jest źródłem wysokiej jakości drewna. Cały cykl można powtórzyć 4 razy, za każdym razem osiągając korzyści związane z ochroną środowiska, produkcją drewna i biomasy. W Polsce pojawiły się już pierwsze plantacje.
Bezpieczne dla ekosystemu
Oxytree jest odmianą nieinwazyjną, nie rozmnaża się z nasion, nie ma więc obaw, że zdominuje ekosystem. Oxytree doskonale nadaje się do sadzenia w Polskich warunkach. Dobrze przystosowuje się do naszych warunków klimatycznych, znosi temperatury od -25 °C do +45 °C i nie jest zbyt wymagające, jeśli chodzi o glebę. Szerokość korony drzewa może przekroczyć 10 metrów, a liście osiągają rozmiar do 60 cm. To właśnie dzięki swoim olbrzymim liściom Oxytree ma taki dobroczynny wpływ na środowisko:
• Z punktu widzenia ochrony klimatu, Oxytree jest jedną z najbardziej użytecznych roślin na świecie. ZDOLNOŚĆ POCHŁANIANIA CO2 ( 111 TON/HEKTAR/ROK)
Oxytree kwitnie raz do roku ładnymi, biało-filetowymi kwiatami, które mogą być wykorzystywane w pszczelarstwie. Miód z Paulowiny jest jasny, aromatyczny, w smaku podobny do miodu z akacji i ma równie korzystny wpływ na nasz układ odpornościowy.
POSZUKIWANY SUROWIEC BUDOWLANY
Jakościowe drewno Oxytree może być wykorzystane w wielu gałęziach przemysłu (np. belki budowlane, meble, instrumenty muzyczne, wyposażenie pojazdów wodnych i lotniczych). Na całym świecie jest ogromne zapotrzebowanie na drewno. Oprócz wielkich walorów środowiskowych Oxytree, ma także zwyczajne zastosowanie. Drewno Oxytree jest bezsęczne, stabilne, nie pęka, nie wygina się i nie zniekształca. Jest łatwe w obróbce, nadaje się także na okładziny. Można je kleić, lakierować i malować. Doskonale sprawdza się jako opał, mając kaloryczność przy 20% wilgotności na poziomie 4211,06 kcal/kg (15,58 MJ/kg) i temperaturę zapłonu na poziomie 420-430 °C. Proces suszenia przemysłowego trwa około 24h- 28h ( na wolnym powietrzu od 30-60 dni). Inne właściwości fizyczne drewna, które jest dobrym izolatorem – też zadziwiają. Drewno Oxytree jest lżejsze od innych gatunków. Przy gęstości 300- 320kg/m3 jest oceniane jednak jako dobry materiał konstrukcyjny.
Ta nowa odmiana nie jest wymagająca. Dobrze przystosuje się do różnych warunków klimatycznych (-25 °C, +45 °C). Wymaga jedynie 700 mm opadów na rok. Jako że korona drzewa z łatwością osiąga szerokość 10 metrów, nie zaleca się sadzenia w pobliżu budowli i linii energetycznych. Oxytree należy sadzić w terminie od kwietnia do sierpnia ( najlepiej do końca lipca). Jednak idealnym czasem jest maj, tuż po przymrozkach i początek czerwca. Sadzonkę należy posadzić na odpowiednio przygotowanej glebie – odchwaszczonej i niezbyt zbitej. Drzewa są światłolubne nie należy, więc sadowić ich na stromych zboczach północnych lub obok obiektów zacieniających. Jeśli drzewom zagrażają dzikie zwierzęta, sensowne jest ogrodzenie całego terenu. W przypadku mniejszych zwierząt, wystarczy zabezpieczenie pojedynczych sadzonek. Oxytree będzie rosło i rozwijało się na mało żyznych glebach. Jednakże, aby drzewa rozwijały się szybko i dawały dużą ilość masy należy uprawiać je na ziemiach średnio i dobrze ubogaconych w składniki odżywcze.
W gospodarstwach rolnych drzewa te mogą być wykorzystywane także, jako uprawy separujące. Liście i zielone pędy to wartościowa pasza, a dodatkową pomoc i atrakcję stanowi fakt, że Oxytree odstraszają komary i muchy.
Przewodnik sadzenia - https://drive.google.com/open?id=0B-HXZfgCDWCMTEQ1QUpDMzh5NFE
Zapraszam do kontaktu.
http://oxytree.xgloba.pl