Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?: tak przekornie zapytał kiedyś Albert Einstein. Nasze miejsce pracy powinno być zapełnione, ale przy tym jednak również dobrze zorganizowane. Przypomina nam o tym nietypowe święto, czyli Dzień Sprzątania Biurka. Zobacz, dlaczego warto zadbać o porządek w biurze.
Kiedy jest Dzień Sprzątania Biurka w 2022 roku?
Stosy dokumentów, kubki niedopitej kawy, mnóstwo niepotrzebnych akcesoriów wokół – bałagan w biurze nieprzypadkowo pojawia się, gdy nadmiar obowiązków i niedokończone projekty przytłaczają pracowników. Nikt w takich chwilach nie myśli o sprzątaniu. Jeszcze gorzej sprawa wygląda w przypadku pracy zdalnej. A przecież nie lubimy pracować w nieładzie. O tym, jak ważny jest porządek w miejscu pracy, przypomina Dzień Sprzątania Biurka.
To jedno z najciekawszych świąt nietypowych w kalendarzu. Zostało stworzone z myślą o pracownikach biurowych. Bo choć nie od dziś wiemy, że schludne otoczenie pozwala nam bardziej efektywnie wykonywać swoje obowiązki, to jednak nie zawsze jesteśmy w stanie utrzymać porządek. Data Dnia Sprzątania Biurka nie jest przy tym przypadkowa – wydarzenie wypada bowiem w drugi poniedziałek stycznia, czyli w 2022 roku 10.01. Początek roku to świetna okazja do uporządkowania miejsca pracy – to właśnie w tym czasie realizujemy noworoczne postanowienia.
Dlaczego warto sprzątać biurko w miejscu pracy?
Wielu z nas pracuje obecnie przede wszystkim przy biurku, spędzając przy nim po kilka godzin każdego dnia. Dzień Sprzątania Biurka został dodany do kalendarza świąt nietypowych po to, aby skłonić pracowników do utrzymywania czystości w miejscu pracy. Nie dziwi więc, że jest celebrowany nawet przez 43 kraje świata. Choć nie wydaje się konieczny, to może przynieść pożytek. Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to właśnie biurko jest ogromnym siedliskiem bakterii. Według badań w miejscu, w którym najczęściej podczas pracy trzymamy ręce, jest ich nawet 10 mln. Najwięcej zarazków znajdziemy za to na myszce i klawiaturze komputera. Takie fakty z pewnością sprawiają, że nie musimy Cię przekonywać do zadbania o porządek. O czystość w biurze warto zadbać jednak również z innych powodów:
• Czyste biurko jest prawdziwą wizytówką pracownika – świadczy o jego zorganizowaniu, sumienności i profesjonalizmie.
• Brak niepotrzebnych rzeczy i czystość miejsca pracy to jeden z obowiązków wynikających z przepisów BHP.
• Porządek na biurku jest ważny ze względu na kwestię RODO i ochronę danych osobowych. Dokumenty w formie papierowej lub elektronicznej zawierające chronione informacje osobowe klientów nie mogą być przechowywane w miejscach ogólnodostępnych.
• Osoba, która nie dba o porządek w pracy, ma według statystyk mniejsze szanse na awans zawodowy.
• Dobra organizacja miejsca pracy wpływa na komfort psychiczny pracownika – pozwala mu się lepiej skupić czy poukładać myśli i przyczynia się do wydajniejszego realizowania obowiązków.
• W kontrze: nieporządek zazwyczaj wpływa negatywnie na efektywność pracowników – są przez to rozkojarzeni, rozdrażnieni i tracą kontrolę nad prowadzonymi działaniami.
• W wielu firmach obowiązuje „polityka czystego biurka”, która skłania pracowników do porządkowania miejsca pracy, zawsze przed wyjściem z biura – nie tylko od święta.
• Pracownicy oceniają się wzajemnie pod kątem sprzątania biurka i na tej podstawie wyrabiają sobie opinie o innych.
Porządek na biurku – jak go zaprowadzić?
Choć niektórym pracownikom twórczy chaos pomaga w pracy, to jednak zazwyczaj w bałaganie trudniej się skupić na obowiązkach. Według zasad Feng Shui, czyli chińskiej teorii planowania przestrzeni, nieporządek na biurku uniemożliwia prawidłowe działanie i blokuje pozytywną energię. Z tego też powodu warto zadbać o czystość.
Zastanawiasz się jak utrzymać porządek na biurku? Bardzo ważne jest, aby zawsze sprzątać od razu po skończeniu pracy i odkładać wszystko na swoje miejsce. W takiej organizacji pomogą również:
• organizery na dokumenty – ułatwią posegregować tematycznie umowy i inne ważne papiery,
• segregatory – pozwolą przechować archiwalne dokumenty,
• organizery do szuflady – umieszczone w biurku umożliwią schludne ułożenie materiałów eksploatacyjnych i piśmienniczych,
• półki nad biurkiem – doskonałe miejsce na rzadziej używane akcesoria, które mimo to muszą być w zasięgu ręki,
• organizery biurowe – pomieszczą wszelkie najważniejsze artykuły np. długopisy czy wizytówki,
• podkładka na biurko z kalendarzem – świetna alternatywa dla karteczek z notatkami,
• organizery na kable – przyklejone na brzeg biurka zapewnią większe bezpieczeństwo,
• pudełka do przechowywania – zagwarantują miejsce na poukładanie i pochowanie rzeczy osobistych.
Jeśli z okazji Dnia Sprzątania Biurka chcesz zaprowadzić porządek, to zacznij od selekcji dokumentów i innych przedmiotów. Segreguj bez tzw. chomikowania – nie bój się wyrzucić niepotrzebne artykuły. Na samym pulpicie pozostaw niezbędne do codziennej działalności materiały, a resztę ułóż, korzystając przy tym z wymienionych wyżej akcesoriów. Wytrzyj również szuflady i blat. Dzięki temu zachowasz czystość i higienę w pracy.
A jeśli chcesz pójść za ciosem, to poznaj również sposoby na czyste mieszkanie.
Źródło: Tomhrm: Wiedza HR