Elewacje w systemach BSO to nic innego jak termomodernizowanie fasady w systemie lekkim mokrym. Jest on popularny w całej Polsce, a chętnie stawiają na niego inwestorzy budownictwa mieszalnego (wielorodzinnego) oraz osoby prywatne docieplające domy. Systemy BSO cechują się bowiem bardzo dobrymi wynikami izolacyjności termicznej oraz gwarancją możliwości wykończenia elewacji w każdym możliwym stylu. Czym jeszcze wyróżnia się izolacja budynków metodą lekką mokrą?
Czym jest docieplenie w systemie BSO?
Izolacja BSO to w rozwinięciu Bezspoinowy System Ocieplania, który zwie się inaczej metodą lekką mokrą. Jak podane nazwy wskazują, takie rozwiązanie techniczne pozwala uzyskać lekką termoizolację budynku bez spoin i szczelin, czyli ze zredukowanym do zera poziomem mostków termicznych. Monolityczna wręcz konstrukcja wyróżnia się też niewielką masą, a to sprawia, że system nie obciąża nadmiernie ścian nawet starszych budynków. Dodać warto, że Bezspoinowy System Ocieplania wykonywany jest poprzez zastosowanie różnych materiałów mokrych lub suchych, ale zakładanych na mokro. Do warstw poprawnie wykonanej izolacji BSO zaliczyć można zatem:
- zaprawę klejącą dla określonego rodzaju materiału izolacyjnego,
- materiał izolacyjny w postaci paneli wełny mineralnej lub płyt styropianowych,
- kołki mocujące materiał izolacyjny,
- zbrojenie składające się na zaprawę klejącą oraz siatkę zbrojącą,
- podkład gruntujący (często wykorzystywany jest ten silikonowy),
- wyprawę tynkarską dostosowaną do warunków technicznych budynku i gusty estetycznego inwestora.
Kiedy można zastosować system BSO?
Izolacje BSO można zastosować zarówno dla obiektów przechodzących termomodernizację, jak i dla budynków dopiero budowanych. Metoda lekka mokra świetnie sprawdza się zatem przy tworzeniu docieplonej elewacji biurowców, bloków z wielkiej płyty, kamienic, a także domów jednorodzinnych. Inwestorzy muszą jednak zwracać uwagę na to, by każdy element Bezspoinowego Systemu Ocieplenia pochodził od jednego producenta spełniającego aprobaty techniczne ITB, certyfikaty zgodności oraz liczne atesty według norm PN-EN, ISO czy DIN.
Dodać warto, że wykonawcą elewacji metodą lekką mokrą bezsprzecznie musi być zespół doświadczonych fachowców doskonale znających nowoczesne techniki dociepleniowe z zachowaniem standardu WT 2021. Inwestorzy z Lęborka i okolic wybrać powinni firmę handlowo-usługową Pawła Petki, która ma za sobą wiele pomyślnie zrealizowanych inwestycji dla różnych grup klientów.
Dlaczego warto stawiać na izolację typu BSO?
Metoda lekka mokra jest powszechnie wykorzystywana w warunkach polskiego budownictwa, co wiąże się z kilkoma zaletami tej technologii dociepleniowej. Po pierwszej pozwala ona izolować elewacje bez obciążania ścian, co gwarantuje wykorzystanie systemu BSO przy remontach budynków oraz przy pierwotnym ich wykańczaniu. Lekka konstrukcja wpływa też na szybkie prowadzenie prac, a to wiąże się z niższymi kosztami inwestycji.
Kolejną zaletą systemów BSO jest ich efektywność. Zapewniają one niemalże 100% wyeliminowanie mostków termicznych przegród zewnętrznych, przy spełnieniu rygorystycznych warunków standardu WT 2021. Fachowcy z firm usług termoizolacyjnych oraz budowlanych zwracają także uwagę na trwałość izolacji zakładanych metodą lekką mokrą. Wytrzymują one działanie wilgoci, wody, mrozu, spalin i promieni UV. Inwestorzy cieszyć się też mogą zaaranżowaniem swoich budynków w wybranych stylach – izolacje BSO są uniwersalne w zastosowaniu.