Intensywne opady deszczu, śniegu czy niskie temperatury nie wpływają pozytywnie na cały proces budowlany. Stąd też ramy prac wyznaczają warunki atmosferyczne. Dlatego powinno się zakończyć jesienią wszelkie prace na takim etapie, aby zimowe warunku pogodowe nie wpłynęły negatywnie na dotychczasowe efekty pracy.
Stan zero
Jest najwcześniejszym etapem prac budowlanych, który bez żadnych negatywnych skutków możemy pozostawić w zimie. W tym etapie zamknięte są prace ziemne (jeśli wiemy, że te prace nie zostaną ukończone przed nadejściem zimy – lepiej ich nie zaczynać) oraz jest wylany fundament, który trzeba zabezpieczyć przed wysadzinami mrozowymi i uszkodzeniami, które mogą się pojawić przez parcie boczne gruntu.
W domach niepodpiwniczonych ściany fundamentowe trzeba obsypać ziemią do poziomu terenu. Dodatkowo można je zaizolować i ocieplić. Prace te zajmują 1 dzień. W ten sposób można uniknąć odkopywania fundamentów na wiosnę. Natomiast w domach podpiwniczonych przykryć ławy fundamentowe po obu stronach styropianem i obsypać gruntem.
Stan surowy otwarty
Dom w tym etapie posiada gotowe stropy i więźbę dachową z pokryciem oraz wymurowane wszystkie ściany. Trzeba odpowiednio zabezpieczyć mury i stropy budynku. Otwory okienne i drzwiowe zabezpieczyć przed śniegiem. Można użyć dowolnego materiału, ale mając na uwadze fakt, żeby pozostawić szczeliny, które zapewnią przewietrzanie domu. Dach powinien być zabezpieczony folią lub papą.
Warto również zabezpieczyć styropianem stropy przed przemarzaniem. Jeśli instalacja wodna jest doprowadzona do budynku warto spuścić wodę, żeby nie zamarzła i przypadkiem nie rozsadziła rury.
Stan surowy zamknięty
W tym etapie dom ma wykończoną elewację i dach, wstawione okna i drzwi. Jeśli nie będą prowadzone przez zimę żadne prace wykończeniowe to nie trzeba go ogrzewać. Warto jednak uchylić okna, ponieważ brak przepływu powietrza spowoduje skraplanie się pary wodnej na murach i stropach co może prowadzić do ich zawilgocenia.
W ujemnych temperaturach nie powinno się prowadzić prac elewacyjnych. Jeśli jednak nie zostaną one zakończone przed mrozami to najlepiej przerwać je po obklejeniu ścian styropianem lub po wykonaniu warstwy zbrojącej.