Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaSzkoły rodzenia i położne

Artykuł: Etapy ciąży i jej przebieg

Dodaj zlecenie

Etapy ciąży i jej przebieg

Etapy ciąży i jej przebieg
Autor: karolinau   |   31 mar 2015, 13:51   |   Dział: Artykuły

Ciąża trwa mniej więcej 40 tygodni, licząc od dnia wystąpienia ostatniej miesiączki. Czas trwania ciąży dzieli się na trzy trymestry, w trakcie których można wyszczególnić etapy rozwoju dziecka, i w każdym z nich zmienia się wygląd i samopoczucie matki. Oto czego można się spodziewać w każdym z nich:

Pierwszy trymestr
Pierwszy trymestr to okres trwający dwanaście tygodni. W tym czasie organizm kobiety przechodzi wiele zmian, spowodowanych burzą hormonalną, która wpływa na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów. To wywołuje objawy odczuwalne już od pierwszych tygodni ciąży (na temat ciążowych objawów i dolegliwości figuruje osobny artykuł w tym serwisie). Zmiany i objawy jakie mogą wystąpić to: skrajne zmęczenie, obrzęk i ból piersi, ciemne i twarde brodawki sutkowe, rozstrój żołądka (poranne mdłości), zachcianki żywieniowe, wahania nastroju, zaparcia, częste oddawanie moczu, zgaga, bóle głowy i przyrost wagi. Na szczęście, większość z tych dolegliwości mija wraz z rozwojem ciąży.
Wraz ze zmianami w organizmie następuje zmiana w życiu codziennym; zmienia się swoje nawyki i przystosowuje do nowych zasad – zwiększony odpoczynek, prawidłowa dieta, umiarkowana aktywność fizyczna. W tym czasie zaleca się szczególną ostrożność, ponieważ pierwszy trymestr to czas kiedy najczęściej występuje poronienie, trzeba zatem dbać o ustabilizowanie tego stanu.

Drugi trymestr
Drugi trymestr liczony jest od trzynastego do dwudziestego ósmego tygodnia. W większości drugi trymestr jest lepiej znoszony niż pierwszy, ponieważ nie ma już tylu objawów, choć wciąż mogą się zdarzać nudności, zmęczenie i obrzęki. Z kolei coraz wyraźniej widać zmiany w organizmie. W tym czasie rozwija się dziecko, rośnie i jest już widoczny brzuszek ciążowy. Pod koniec trymestru można już nawet odczuć pierwsze ruchy dziecka.
Widoczne zmiany i odczuwalne dolegliwości w trakcie trwania drugiego trymestru to: ból mięśni pleców, brzucha, pachwiny i nóg; rozstępy widoczne na brzuchu, udach, piersiach i pośladkach; ściemnienie brodawek sutkowych i miejsc intymnych; wystąpienie ciemnej linii biegnącej na skórze wzdłuż linii włosów łonowych, sięgających aż do pępka; plamy na skórze twarzy i ciała; mrowienie i swędzenie kończyn; obrzęk kostek, palców i twarzy. Jeżeli jednak obrzęk jest naprawdę wielki i bolesny lepiej skontaktować się z lekarzem, może to oznaczać jakieś zaburzenie hormonalne. Tak samo w przypadku utraty apetytu, częstych wymiotów, które mogą oznaczać problemy z wątrobą.

Trzeci trymestr

Ostatni, trzeci trymestr trwa od dwudziestego dziewiątego do około czterdziestego tygodnia. Można powiedzieć, że to już ostatni odcinek do mety, czyli porodu. Niektóre z dolegliwości, jakie pojawiły się w drugim trymestrze będą trwać także w trzecim. Dziecko jest już na tyle rozwinięte, że wyraźnie czuć jego ruchy w brzuchu. Sam brzuch staje się już ogromny i może powodować kłopoty z poruszaniem się. Rośnie nacisk dziecka na inne narządy. Częściej puchną nogi i jeszcze szybciej odczuwa się zmęczenie.
Niektóre z nowych zmian w organizmie, jakie można dostrzec, poza tymi, które pojawiły się w poprzednim semestrze, to duszności; nabrzmiałe piersi, z których może zacząć ciec mleko; wystający pępek, problemy ze snem; obniżenie poziomu brzucha; coraz częstsze i mocniejsze skurcze – zwiastuny zbliżającego się porodu. Im bliżej niego, tym szyjka macicy staje się bardziej elastyczna, co jest normalnym, naturalnym procesem, który ma przygotować pochwę do wypchnięcia dziecka na świat. Tuż przed samym rozwiązaniem lekarz monitoruje rozszerzenie pochwy, by w odpowiednim momencie podjąć działania. I wtedy następuje rozwiązanie i pojawia się upragnione, ukochane dziecko.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy