Favore.plBaza wiedzyElektronika, foto, wideoFotografiaArtystyczna

Artykuł: Fotografia artystyczna

Dodaj zlecenie

Fotografia artystyczna

Fotografia artystyczna
Autor: mareckki   |   13 kwi 2015, 12:28   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Artystyczna

Fotografia artystyczna to nic innego jak wykorzystanie technik fotografiki w celach tworzenia sztuki. Narzędziem tworzenia jest oczywiście aparat fotograficzny. Możemy wyróżnić takie rodzaje fotografii artystycznej jak fotografia aktów, fotografia surrealistyczna, fotografia koncepcyjna oraz fotografia portretowa (inna jednak od klasycznej fotografii portretowej). Trudno w zasadzie rozpisać typologię fotografii artystycznej, gdyż jest to dziedzina bardzo rozmyta. Powyżej wymieniłem najczęściej spotykane typy fotografii.

W fotografii artystycznej wszystkie opisane wcześniej zasady tworzenia zdjęć obowiązują. Stricte ważne w tej dziedzinie jest, jak często określają to artyści „wyrażenie siebie”. Najlepiej można to zaobserwować w fotografii surrealistycznej. Wszelkie obrazy uwiecznione podczas sesji zdjęciowej odbiegają od normalnych wyobrażeń i są dziwne, zwłaszcza w odbiorze dla statystycznego widza. Szczególnym rodzajem fotografii artystycznej są akty. Akty jest to fotografia nagiego ciała i skądinąd można to uznać za jedną z ulubionych technik fotografów. Sztuką w aktach jest uchwycenie kontrastu oświetlenia i złapanie miękkich cieni, wystrzegając się kontrastów. Jednak trudno jest pisać o jakichkolwiek zasadach, w sztuce już tak jest, że technika jest zależna od artysty i nie można mówić o jakiś sztywnych regułach.

Bardzo popularną formą zdjęć artystycznych są ostatnimi czasy, dzięki ogromnemu wpływowi mediów socjalnych, fotografie portretowe. Można zauważyć trend, iż coraz więcej kobiet (rzadziej mężczyzn, jeżeli w ogóle), jest zainteresowanych posiadaniem własnej sesji zdjęciowej. Taki stan rzeczy można usprawiedliwić popularnością mediów socjalnych takich jak Facebook i modą na dzielenie się zdjęciami ze znajomymi za ich pośrednictwem. Artystyczne zdjęcia portretowe, różnią się od dokumentowych przede wszystkim brakiem ograniczeń względem formy, stawianym przez urzędy. W wielu krajach owe ograniczenia już nie istnieją, jedynym znacznym jest fakt, że na zdjęciu ma być widoczna twarz. W ten sposób granice między zdjęciami portretowymi do dokumentów, a artystycznymi powoli się zacierają.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy