Wiedza, praktyka i sprzęt to najważniejsze elementy, od których warto zacząć swoją przygodę z fotografią. Jeśli chcesz robić lepsze zdjęcia, musisz więc ćwiczyć, szukać inspiracji i zainwestować w dobry aparat. Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przestawimy najważniejsze rodzaje i parametry urządzenia. Sprawdź, czy telefon komórkowy może być gwarancją pięknych ujęć.
Jaki aparat na początek: cyfrowy czy klasyczny?
Choć obecnie właściwie każdy z nas posiada telefon z aparatem fotograficznym, to wciąż decydujemy się na zakup tradycyjnego sprzętu. Smartfony sprawdzają się w codziennym i okolicznościowym rejestrowaniu rzeczywistości, nadal jednak ustępują urządzeniom dla amatorów i wyspecjalizowanych fotografów. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, które przeważają nad mobilnymi urządzeniami lepszymi obiektywami czy zakresem podstawowych i bardziej zaawansowanych funkcji.
Najważniejsza klasyfikacja uwzględnia podział na cyfrowe i klasyczne aparaty. W urządzeniach analogowych obraz naświetlany jest na błonie fotograficznej, a w przypadku cyfrówki przez matrycę światłoczułą. To jednak niejedyna różnica między modelami. W przypadku tradycyjnego sprzętu można wykonać określoną i często niewielką ilość zdjęć na jednym negatywie. Fotografia analogowa oddaje nawet najmniejszy detal i naturalną barwę. Obecnie dużo większą popularnością cieszą się jednak wersje cyfrowe, które są najlepszą opcją dla początkujących.
Jakie są rodzaje cyfrowych aparatów fotograficznych?
Wiemy już, że istnieją różne rodzaje aparatów fotograficznych. Bardzo ciekawą opcją są tzw. modele natychmiastowe, które umożliwiają bardzo szybkie uzyskanie wykonanych zdjęć. Świetnie sprawdzają się więc w spontanicznych sytuacjach. Nadal jednak największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia cyfrowe, wśród których wyróżniamy:
• Aparaty kompaktowe
Szukasz sprzętu, który sprawdzi się podczas wycieczek i podróży? W takim razie idealną opcją są dla Ciebie proste modele kompaktowe, które zmieszczą się w kieszeni i są wyjątkowo lekkie. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i w niektórych przypadkach brakiem manualnego trybu. Ten rodzaj kamery z niewymienną optyką sprawdzi się na początku przygody z fotografią. Nie bez powodu uważny jest również za idealny aparat fotograficzny dla dziecka.
• Bezlusterkowce
Doskonałym rozwiązaniem dla średniozaawansowanych fotografów są aparaty bezlusterkowe. Charakteryzują się nie tylko małymi gabarytami, ale również świetną jakością zdjęć. Umożliwiają bardziej rozbudowaną obróbkę obrazów za pomocą popularnych programów do edycji. Urządzenie gwarantuje poza tym wymianę obiektywów w korpusie oraz podgląd wykonanych fotografii. Uniwersalność modeli w tej kategorii coraz częściej doceniają również profesjonaliści.
• Lustrzanki cyfrowe
Przez wiele lat kojarzone były z aparatami fotograficznymi dla profesjonalistów. Dziś możemy znaleźć na rynku modele lustrzanek przeznaczone zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Są to urządzenia jednoobiektywowe, które wykorzystują materiał światłoczuły. Umożliwiają precyzyjne kadrowanie i zapewniają świetną głębię ostrości. Zainwestuj w ten rodzaj sprzętu, jeśli dużo fotografujesz z pomocą wizjera optycznego i zależy Ci na wygodnym uchwycie.
Na rynku znajdziemy również modele hybrydowe. Profesjonalne aparaty fotograficzne tego rodzaju łączą w sobie zalety lustrzanek i kompaktów.
Jak wybrać najlepszy aparat fotograficzny?
Wiele osób wciąż twierdzi, że w fotografii nie liczy się sprzęt, ale pomysł. Wiemy jednak, że o jakości zdjęć świadczą zazwyczaj rozmiar matrycy i wielkość pikseli. Kupując aparat fotograficzny, powinniśmy wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Wśród kluczowych elementów wyboru poza rodzajem sprzętu znajdują się przede wszystkim:
• Przeznaczenie: kompakty, cyfrówki czy jednorazowe aparaty to urządzenia, z których może korzystać właściwie każdy. Warto dobierać jednak rodzaj sprzętu do stopnia zaawansowania jego przyszłego właściciela.
• Cena aparatu: jednym z najpopularniejszych pytań w sklepach ze sprzętem fotograficznym jest – jaki aparat kupić do 1000 zł. Warto pamiętać, że w przypadku takich urządzeń koszt nie zawsze musi wpływać na jakość zdjęć, a np. na liczbę niestandardowych funkcji.
• Wygląd sprzętu: nie chodzi w tym przypadku o kwestie estetyczne a np. o dostęp do potrzebnych funkcji czy wygodę uchwytu. Kluczowe są również rozmiary aparatu.
• Wyświetlacz: dobrej jakości wyświetlacz stanowi podstawę nawet tanich aparatów cyfrowych. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na jasność, rozmiar i odpowiednią widoczność w słoneczny dzień.
• Czas pracy na akumulatorze: energooszczędność to ważne kryterium wyboru sprzętu. Pamiętajmy, że im droższy aparat, tym większa wytrzymałość baterii. Najlepiej pod tym względem wypadają zazwyczaj lustrzanki, a najgorzej kompakty.
• Polecani producenci: rynek aparatów fotograficznych został w ostatnich latach zdominowany przez kilka wiodących marek. Firmy te gwarantują odpowiednią jakość i zapewniają modele dla początkujących oraz specjalistów.
• Dostępne akcesoria: w sklepach ze sprzętem fotograficznym znajdziemy wiele ciekawych dodatków do aparatów np. statywy, zestawy do czyszczenia, futerały czy torby i plecaki. Poza tym dostępne są również akcesoria dedykowane do poszczególnych modeli.
• Dodatkowe funkcje: przy wyborze aparatu warto zwrócić również uwagę na rodzaje zasilania, sloty i złącza, funkcje nagrywania i stabilizacji obrazu, lampę błyskową, ustawianie ostrości czy dostępne tryby.
Wiesz już, jaki aparat na początek wybrać. Sprawdź również, jak robić ładniejsze zdjęcia.