Postaram się przybliżyć wam zagadnienia związane z fotografią. Omówię najczęściej spotykane techniki fotografowania jak i narzędzia jakimi fotograf się posługuje. Zacznijmy może od definicji
Słowo Fotografia pochodzi od łacińskich słów photos - światło i graphein - rysować, można więc przetłumaczy to jako rysować światłem. Można powiedzieć, że jest to dziedzina zajmująca się utrwalaniem obrazu na nośnikach, niegdyś kliszach, dzisiaj matrycach. Dziedzina ta obejmuje zarówno technologie (narzędzia) jak i metody fotografowania.
Generalnie technologie fotograficzne możemy podzielić na trzy rodzaje:
Fotografię tradycyjną (szlachetną)
Fotografię analogową
Fotografię cyfrową
Fotografia tradycyjna (szlachetna) opiera się na wykorzystaniu światłoczułych chromianów.
Fotografia analogowa opiera się na światłoczułych materiałach, takich jak klisze czy błony. Poprzez odpowiednie naświetlanie owych materiałów utrwalał się na nich obraz. Fotografia analogowa do niedawna była w powszechnym użytku, jednak została niemal całkowicie wyparta przez fotografię cyfrową.
Fotografia cyfrowa, w odróżnieniu od analogowej, polega na utrwaleniu obrazu na matrycy w postaci cyfrowej. Generalnie cała różnica polega tylko na metodzie utrwalania obrazu na nośniku. Cyfrowa postać obrazu niesamowicie ułatwia wywoływanie czy przenoszenie go, chodzi przede wszystkim o możliwości przenoszenia go na inne urządzenia, takie jak telewizory czy komputery. Wspomniana przenośność jest głównym powodem wyparcia fotografii analogowej z rynku.
Jak już wspominałem, w tej chwili dominuje technologia fotografii cyfrowej i to na niej skupimy się na tej stronie. Technologia ta daje nam niespotykane dotąd możliwości zarówno tworzenia obrazu jak i w niego ingerencji poprzez różnego rodzaju retuszowanie wykonywane już po wykonaniu zdjęcia.