Decyzja o wyborze garderoby lub szafy w głównej mierze zależy od metrażu mieszkania. W przypadku dużego lokum można pozwolić sobie na garderobę, ale wszystko zależy od potrzeb lokatorów. Po co budować duże, przestronne pomieszczenie przeznaczone na ubrania, skoro tych ubrań wcale nie jest tak dużo?
Najpierw należy ustalić priorytety, czy warto przeznaczyć zbędne miejsce na garderobę, schowek, spiżarnię, bądź inne pomieszczenie, i zadowolić się szafą? Czy może szafa to za mało i potrzebna jest garderoba. Oczywiście jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. Zasadniczą różnicą jest przestrzeń. Posiadając garderobę, można w niej schować wszystkie ubrania, buty, dodatki, a czasem nawet zmieści się jeszcze deska do prasowania i żelazko. Dodatkowo, można się w niej swobodnie poruszać i przebierać, co raczej ciężko zrobić w szafie. Niestety, aby uzyskać tę przestrzeń, trzeba poświęcić trochę metrażu mieszkania, gdzie w przeciwieństwie do szafy – wystarczy niewielka część pokoju. Jednak, co za tym idzie, szafa jest w stanie pomieścić tylko część ubrań, niezależnie od tego jak bardzo będą one upchnięte, ma ograniczoną, niewielką pojemność. Często też w mieszkaniu znajduje się już specjalne miejsce – wnęka, przeznaczone na zabudowę szafy, w tym przypadku warto z niego skorzystać i zyskać dodatkowe miejsce, przez umieszczenie szafy w ścianie. Wystarczy tylko zainstalować przesuwne drzwi i półki. Co więcej, drzwi mogą być pokryte lustrami, co jest bardzo praktyczne, a także korzystne wizualnie, gdyż lustra powodują, że pomieszczenie wydaje się większe. Można także połączyć szafę z regałami, biblioteczkami czy półkami na telewizor.
Wybór metody przechowywania ubrań w dużej mierze zależy więc od ilości dostępnego miejsca, funkcjonalności mieszkania, ilości wnęk gotowych do zabudowy, ilości ubrań, butów i dodatków oraz możliwości finansowych. Dobrze wyposażona garderoba kosztuje znacznie więcej, niż porządna szafa. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, zanim podejmie się decyzję, która spowoduje zmiany w wystroju.