Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeKlimatyzacja, wentylacja

Artykuł: Grawitacyjna czy mechaniczna wentylacja domu

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Grawitacyjna czy mechaniczna wentylacja domu

Grawitacyjna czy mechaniczna wentylacja domu
Autor: Robert_1988   |   24 kwi 2015, 16:40   |   Dział: Artykuły

Wentylacja w domu temat bardzo istotny, mamy dwie opcje. Warto zapoznać się z działaniem obu z nich by podjąć dobrą decyzję i nie żałować.

Grawitacyjna czy mechaniczna wentylacja domu

Świeże i czyste powietrze w domu to priorytet da każdego z nas gdy na dworze jest ciepło to wentylacja nie stanowi większego problemu, wystarczy uchylić okno na godzinę i sprawa załatwiona. Jednaka gdy za oknem jesień czy zima długie wietrzenie nie wchodzi w grę zatem warto rozejrzeć się za odpowiednim systemem wentylacyjnym. Cel dla jakiego instalujemy wentylację jest zawsze ten sam oczyszczenie powietrza. W domach rodzinnych stosuje się dwa systemy wentylację grawitacyjną i mechaniczną.

Wentylacja grawitacyjna to można powiedzieć tradycyjne i bardzo popularne rozwiązanie. By działać potrzebuje komina z pionowym kanałem wentylacyjnym wprowadzonym ponad dach oraz doprowadzenie powietrza z zewnątrz nawiewnikami okiennymi lub ściennymi. W przypadku takiej wentylacji sprawdza się zasada im komin wyższy tym lepiej. Wysokość czynna kanału powinna wynosić przynajmniej 3-4 metry. Jest to długość pomiędzy kratką wylotową pod sufitem w pomieszczeniu a wylotem nad dachem. Większość domów jednorodzinnych jest stosunkowo niska a kanał przez to za krótki. Sposób ten ma jedną wadę jest trochę nieprzewidywalny, intensywność zależy od różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz pozostałe ważne czynniki to prędkość wiatru czy ciśnienie. Jednak pomimo tych wad taka wentylacja ma wiele zalet, między innymi jest bezgłośna, nie jest potrzebne zasilanie prądem, jej wykonanie jest tanie jeśli uda się zgrupować kilka kanałów w jednym kominie. Istotnym w dzisiejszych czasach jest fakt, że wraz ze zużytym powietrzem przez komin ucieka również ciepło, za które zapłaciliśmy.

Wentylacja nawiewno-wywiewna mechaniczna: w tym systemie powietrze napływa do wnętrza kanałami i jest z niego w ten sam sposób odprowadzane. Ruch powietrza wymuszają wentylatory, dzięki temu mamy pełną kontrolę nad intensywnością wentylacji i możemy ją dostosować do warunków panujących na zewnątrz. Ten system pozwala obniżyć straty energii, powietrze usuwane i nawiewane przepływa przez wymiennik ciepła nie mieszając się. Powietrze nawiewane nagrzewa się wówczas od nawiewanego. W praktyce oznacza to odzyskanie ciepła nawet na poziomie 70%. Należy jednak podchodzić z dystansem do informacji handlowych typu zysk ciepła na poziomie 95% jeśli producent nie podaje informacji w jakich warunkach taki wynik został uzyskany to tak naprawdę ta informacja nie mówi nam nic o produkcie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła jest systemem kosztownym, przyjmuje się, że różnica w cenie od wentylacji grawitacyjnej to około 10 000zł do 20 000zł. Ponadto wiąże się to z utratą przestrzeni ponieważ rury rozprowadzające muszą zostać jakoś schowane. Podczas montażu pamiętajmy, że szum wentylatora może nas drażnić, warto więc pomyśleć o odpowiednim ich rozmieszczeniu. Warto zainwestować w ekipę instalacyjną, która ma dobrą opinię i naprawdę zna się na fachu, źle sporządzona instalacja przynosi więcej szkód niż pożytku. Warto na początku zainwestować by przez lata muc oszczędzać na ogrzewaniu i cieszyć się dobrze działającym sprzętem.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy