Kojarzone ze świętami i zimą, pachnące korzeniami i miodem, rozgrzewające grzane wino to jedna z najczęściej spotykanych form niekonwencjonalnego podawania tego trunku.
Jego historia sięga starożytności – pierwsze znane zapisy pochodzą z II wieku naszej ery i opisują przygotowywanie grzanego wina przez rzymskich legionistów stacjonujących na terenie dzisiejszych Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.
Grzane wino na świecie
Tradycja spożywania wina na gorąco szczególnie żywa jest w państwach o chłodniejszym klimacie. Niemiecki Gluhwein, skandynawki Glogg, brytyjskie Mulled wine czy rosyjskie Glintwein tradycyjnie spożywane były z okazji Bożego Narodzenia oraz podczas długich zim. Jednak i w państwach położonych w cieplejszych regionach – na przykład w Turcji, Portugalii czy Brazylii. Istnieją także odmiany bezalkoholowe (w których http://www.jacobscreek.pl/pl/#czerwone wino zastępuje sok owocowy), a na przeciwnym biegunie znajdują się przepisy, do których dodaje się mocniejszych trunków.
Działanie grzanego wina
Wpływ grzanego wina na nasz organizm w dużej mierze zależy od zastosowanych dodatków – możemy jednak ustalić wspólne punkty:
Poprawa nastroju. Przy umiarkowanym spożyciu (ciepły alkohol ma mocniejsze działanie na nasz organizm!) stanowi jedną z metod na przeciwdziałanie spowodowanemu np. niedostatkiem światła niedoboru endorfin.
Rozgrzanie organizmu.
Poprawa krążenia krwi, dzięki czemu wspomaga walkę organizmu z lekkimi infekcjami.
Niestety, wysoka temperatura, w której grzane wino jest przygotowywane powoduje rozpad wielu przydatnych dla człowieka substancji – zarówno tych zawartych w samym trunku, jak i dodatkach (np. w miodzie).
Grzane wino jest popularnym, „babcinym” sposobem na przeziębienia – pamiętajmy jednak o szkodliwym wpływie nadmiaru alkoholu i nie nadużywajmy tego środka. Bezwzględnie powinny unikać go kobiety w ciąży oraz osoby nieletnie, dla których alternatywą może być wersja bezalkoholowa (zamiast wina stosuje się w niej soki owocowe)
Wybór wina do grzańca
Z uwagi na bogaty skład i udział aromatycznych przypraw pokutuje przekonanie, że jakość samego wina nie ma dla całości większego znaczenia. O ile prawdą jest, że najsubtelniejsze elementy bukietu zostaną z dużą dozą pewności przytłumione, o tyle powinniśmy stosować dobre wino – z prostej przyczyny: jakość każdego składnika jest istotna dla końcowego efektu.