W czasie lata często nie mamy czasu na wykonanie jakiegokolwiek makijażu. Wtedy bardzo pomocne okazują się zabiegi henną. Wbrew pozorom wcale nie trzeba iść do kosmetyczki - taki zabieg można wykonać w domu.
Czym jest henna?
Henna jest brązowym albo zielonkawym proszkiem, który otrzymuje się z krzewu o nazwie Lawsonia Bezbronna (potocznie zwana hennowym krzewem). Za właściwość barwiącą odpowiada zawarty w tym krzewie barwnik o nazwie lawson.
Jaki rodzaj henny mogę kupić?
Dostępne są dwa rodzaje henny – henna w proszku i henna w żelu. Henna w proszku szybko barwi a łatwość z jaką przyczepia się do włosów i skóry ułatwia aplikację. Natomiast henna w żelu jest nowszym wynalazkiem. Różni się tym, że barwi w wolniejszym tempie, dzięki czemu można kilka razy poprawić kształt. Właśnie dlatego jest polecana dla osób, które nie mają doświadczenia w nakładaniu tego barwnika. Na rynku dostępnych jest kilka kolorów, np. czarny, bordowy, brązowy. Jest to wydatek około 10 złotych.
Kiedy nie powinnam zdecydować się na hennę?
Istnieje kilka przypadków, w których nie powinno się stosować henny. Oprócz oczywiście chorób skóry, podrażnienia czy zranienia mowa również o uczuleniu na hennę. Warto sprawdzić czy nasza skóra ją toleruje. Tuż przed i po zabiegu lepiej zrezygnować z solarium, eksfoliacji kwasami AHA oraz mikrodermabrazji. Co ciekawe, nie ma żadnych przeciwwskazań by na zabieg z henną zdecydowały się kobiety w ciąży.
Jak się przygotować?
Przed henną należy wyregulować brwi (wedle własnych upodobań, ważne, żeby się sobie podobać; najkorzystniej brew wygląda gdy mniej więcej 2/3 delikatnie się unosi a koniec opada) i oczyścić twarz ze wszelkich zabrudzeń, makijażu i kremów. Następnie należy dokładnie osuszyć twarz – henny nie nakłada się na choćby i odrobinę wilgotną.
Co do samej henny – absolutnie nie można nakładać jej samej! Tajemnica jej skuteczności tkwi w zmieszaniu jej z 3% wodą utlenioną (dokładne proporcje powinny być podane na etykiecie). Nałożenie nierozcieńczonej henny mogłoby mieć opłakane skutki.
Znaczenie mają też ubrania – lepiej założyć takie, których przy ewentualnym zabrudzeniu nie będzie szkoda.
Mogą przydać się też waciki, chusteczki i patyczki higieniczne. Lepiej je mieć pod ręką.
Jak nałożyć hennę?
Istnieje kilka sposobów, ale najlepiej kierować się osobistymi preferencjami. Czy zacznie się od nasady czy od końca – nie ma to tak naprawdę większego znaczenia.
W tym celu używa się patyczków higienicznych lub pędzelków, opcjonalnie zwykłych patyczków (materiał nie ma znaczenia). Po około 8-10 minutach hennę należy zmyć wacikiem, najlepiej nasączonym wodą lub mieszkanką wody i mleczka kosmetycznego.
Jeżeli jakieś pojedyncze włoski się nie zabarwiły to należy je wyrwać – dzięki temu brwi będą wyglądały korzystniej. Po wszystkim można nałożyć krem, który ukoi ewentualne podrażnienia i zredukuje zaczerwienienie.