Hikikimori to specyficzna odmiana depresji, która występuje w Japonii. Jest ona ściśle związana z uwarunkowaniami kulturowymi tego kraju. Po raz pierwszy została zaobserwowana w Kraju Kwitnącej Wiśni na początku lat 90, XX wieku. Termin ten w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co oddzielanie się lub istota odosobniana. Zapada na nią głownie młodzież płci męskiej. Ta cywilizacyjna choroba objawia się w skrajnym wycofaniu społecznym, odizolowaniu od życia w społeczeństwie na kilka miesięcy a nawet lat!
Przebieg choroby wygląda mniej więcej tak: taki chorujący sobie na hikikimori Japończyk wraca ze szkoły do domu, zamyka się w swoim pokoju, nie kontaktuje się ani z rodziną ani z przyjaciółmi, a jeżeli już opuści swój pokój robi wszystko aby tylko uniknąć spotkania żywej istoty na swej drodze. W celu uniknięcia bezpośrednich kontaktów z ludźmi, pacjent najczęściej nie uczestniczy we wspólnych posiłkach z rodziną, dlatego też są mu one zostawiane pod drzwiami pokoju. Dla chorych jedynym sposobem na kontakt ze światem jest zazwyczaj korzystanie z Internetu bądź telefonu komórkowego.
Przyczyną tej cywilizacyjnej choroby jest nacisk społeczny z jakim w Japonii spotykają się młodzi ludzie. Dotyczy to szczególnie mężczyzn od których wymaga się aby ukończyli dobre studia, założyli rodzinę oraz znaleźli dobrą pracę. Ponad to społeczeństwa dalekowschodnie nastawione są na działania grupowe, które stawiane są ponad dobrem jednostki.
Wskaźnik zachorowań w Japonii na tę chorobę wynosi ok. 55%. Zazwyczaj chorują na nią młodzi w przedziale wiekowym od 13 do 24 roku życia. Początkowo osoby z objawami depresji były tam traktowane jako osobniki z marginesu społecznego. Obecnie jednak spojrzenie na hikikimori zmieniło się. Chorzy są coraz częściej akceptowani przez społeczeństwo i zaczynają się pojawiać specjalne kliniki zajmujące się leczeniem tej choroby.
Hikikimori różni się od innych odmian trwałego obniżenia nastroju tym, że zapada na nią znacznie większa liczna mężczyzn. Kultura Japonii powoduje, że decyzyjności u młodych ludzi jest ograniczona i muszą oni zachowywać się zgodnie z regułami i zasadami narzuconymi przez tradycję. Obecnie hikikimori stało się częścią popkultury japońskiej. Coraz częściej bohaterowie animowanych seriali, komiksów czy filmów na to chorują. Ma to na celu sprawienie, aby młodzież rzeczywiście cierpiąca na te przypadłość utożsamiała się z bohaterem, który zazwyczaj jest nieudacznikiem życiowym, ale w ostateczności wyrasta na wartościowego i szanowanego człowieka.