Już w 1556 roku zauważono pewne światłoczułe właściwości chlorku srebra, jednak dopiero w 1725 roku niejaki Johann Heinrich Schulze wykorzystał te właściwości do odwzorowania obrazu. Wykorzystał do tego celu podkład sporządzony z białej kredy.
W 1826 roku we Francji, Joseph Nicéphore Niépce stworzył pierwszą fotografię korzystając z wypolerowanej metalowej płyty. Jednak przyjmuje się, że fotografię wynaleziono w 1839 roku, gdy również Francuz Louis Jacques Daguerre otrzymał fotografie sporządzone z wykorzystaniem jodku srebra i kawałka wypolerowanej miedzianej płytki. W tym samy roku niejaki William Talbot opracował technikę otrzymywania obrazów poprzez naświetlanie na papierze. Także w 1839 roku zaczęto technikę tę określać mianem Fotografii.
Niemal 20 lat później (w 1861 roku) udało się uzyskać pierwsze kolorowe zdjęcie. Dokonał tego fizyk James Clerk Maxwell. Jednak musiało minąć 40 lat, aby udało się wprowadzić na rynek pierwsze płyty do fotografii kolorowej, bo dopiero w 1907 roku wprowadzili je bracia Lumière. Współczesne kolorowe klisze zostały wprowadzone dopiero w 1935 roku, nazywały się Kodachrome.
Do dnia dzisiejszego fotografia niesamowicie się rozwinęła. Już w 1963 roku wprowadzono na rynek słynne Polaroidy, czyli aparaty korzystające z natychmiastowych materiałów kolorowych, które wywoływały kolorowe zdjęcie zaraz po jego wykonaniu. Dzisiaj wszystkie urządzenia korzystają z technologii cyfrowych, które pozwalają nie tylko wydrukować zdjęcie od razu po wykonaniu, ale także modyfikować je! Dzięki technologii RAW można już po wykonaniu obrazu modyfikować jego parametry takie jak natężenie światła czy kolorów i nie mam na myśli tutaj obróbki cyfrowej zwanej retuszowaniem za pomocą programów graficznych. Zdjęcia wykonywane dzisiejszymi technologiami mogą być natychmiast udostępnione w mediach społecznościowych, wysłanych do druku, czy umieszczonych w ramkach cyfrowych.