Liczne kampanie reklamowe w prasie, internecie oraz telewizji, nakłaniają nas do oddawania krwi. Idea pomagania innym, zawsze cieszyła się popularnością i jest o niej głośno. Nie trzeba tłumaczyć, czy taka pomoc jest potrzebna, bo zawsze znajdzie się osoba, która w danym czasie Twojej krwi może potrzebować. Ale czy każdy z nas może pomagać i zostać honorowym krwiodawcą?
Większość z nas odczuwa potrzebę pomagania. Okazuje się jednak, że aby móc pomóc, oddając krew, należy spełnić liczne wymogi. Nie jest to rzecz niezrozumiała, bowiem chodzi tu o ludzkie zdrowie, a często nawet i o życie, nie tylko biorcy, ale również o zdrowie dawcy. Niewyobrażalna jest sytuacja, kiedy osoba chcąca pomóc, jednocześnie szkodzi sobie.
Jakie są podstawowe wymogi?
Przede wszystkim, krwiodawcą zostać może osoba, która ma ukończone 18 lat i jest nie starsza niż 65 lat. Dodatkowo kolejnym powodem, które może wyeliminować nas z możliwości oddania krwi, jest nasza waga, a dokładniej poniżej 50 kilogramów. Te podstawowe wymogi są uzupełniane również przez różnego typu zabiegi, a mianowicie w ciągu 6 miesięcy u potencjalnego dawcy krwi, nie mogła być wykonana akupunktura, tatuaż czy przekłucia uszu i innych części ciała. Kolejnym czynnikiem eliminującym są zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne. Nie możemy być również w przeciągu roku, być leczonym krwią i innymi preparatami krwiopochodnymi.
Istnieją również inne przeciwwskazania, które znajdziecie na popularnych serwisach w tematyce krwiodawstwa. Chodzi tu przede wszystkim o liczne choroby i dolegliwości, które eliminują nas na stałe. Niektóre przyjmowane leki i drobniejsze zabiegi, również nas eliminują, ale tylko czasowo, dlatego warto się również zapoznać z taką listą.
Jak należy się przygotować?
Aby móc oddać krew musimy być ponadto wypoczęci i czuć się zdrowi. Pod tym ostatnim pojęciem, rozumie się sytuację, kiedy nie mamy objawów przeziębienia, nie bierzemy leków. Warto wiedzieć, że suplementy diety i inne środki witaminowe i antykoncepcyjne, nie traktowane są w tym przypadku jako leki. Nie możemy tego lekceważyć i o wszystkich medykamentach należy poinformować lekarza w centrum krwiodawstwa. Planując oddanie krwi, pamiętajmy również o posiłku i wypiciu ok. 2l płynów w ciągu 24h przed poborem krwi. Należy ograniczyć również palenie papierosów i alkoholu do minimum, przynajmniej w dniu poprzedzającym. Pamiętajmy także o dokumencie ze zdjęciem, najlepiej o dowodzie osobistym.