Nieważne, ile snu potrzebujesz, jeśli nie masz dość, to odczuwasz skutki braku snu. Badania wykazały, że w testach na zdolność do prowadzenia pojazdów oraz koordynację ruchowo-wzrokową, ludzie pozbawieni snu mogą wykonywać tą czynność tak samo źle lub nawet gorzej niż ludzie, którzy są pod wpływem alkoholu. Nic dziwnego, że senność jest główną przyczyną wypadków drogowych i zgonów.
Osoby różnią się pod względem zapotrzebowania na sen. Niektórzy ludzie wymagają dziewięć lub więcej godzin snu na dobę, podczas gdy inni czują się wypoczęci już po pięciu godzinach snu. Ale przeciętny dorosły wymaga od siedmiu do ośmiu godzin snu na dobę.
Ile snu potrzebuje przeciętny człowiek?
Osoby różnią się ze względu na potrzebę snu. Nie istnieją żadne ustalone kryteria, aby określić dokładnie, ile snu osoba potrzebuje. Osiem godzin lub więcej, może być konieczne dla niektórych osób, podczas gdy inni uważają to za zbyt dużo snu. National Institutes of Health (NIH) sugeruje, że średnio większość dorosłych potrzebuje około 7 do 9 godzin snu każdej nocy. Noworodki potrzebują natomiast spać od 16 do 18 godzin dziennie. W wieku przedszkolnym dzieci zazwyczaj śpią między 10 a 12 godzin na dobę. Starsze dzieci w wieku szkolnym i młodzież potrzebują co najmniej 9 godzin snu w nocy. U kobiet w pierwszym trymestrze ciąży zaobserwowano, że potrzebują kilka godzin snu więcej niż miały do tej pory. Ilość snu zmienia się wraz z wiekiem.
Zmiany w cyklu snu zdarzają się wraz z wiekiem. Długość snu głębokiego lub wolno falowego (Etap N3) spada z wiekiem, podczas gdy płytki sen (stadium N1) wzrasta z wiekiem tak, że osoby starsze spędzają mniej czasu w bardziej odtwórczych fazach snu i więcej czasu w fazie lżejszego snu. Starsi ludzie także budzą się łatwiej ze snu. Choć niektórzy uważają, że osoby starsze potrzebują mniej snu, nie ma na to naukowych dowodów.
Uczucie zmęczenia lub senności w dowolnym momencie w ciągu dnia jest objawem nie wystarczającej ilości snu. Osoba, która jest w stanie zasnąć w ciągu 5 minut, leżąc wieczorem na kanapie, również może cierpieć na brak snu. Ludzie, którzy cierpią z powodu braku snu często doświadczają tzw. mikro-snu. Są to krótkie okresy snu.
Pozbawieni snu ludzie gorzej wykonują testy, takie jak symulatory jazdy oraz testy na koordynację ruchowo-wzrokową. Brak snu może również nasilić działanie alkoholu, co oznacza, że pozbawiona snu osoba będzie bardziej podatna na osłabienie po spożyciu alkoholu, niż wypoczęte osoby. Kofeina i inne używki nie są w stanie z sukcesem przezwyciężyć uczucia senności związanej z brakiem snu.