Stojąc przed wyborem właściwego systemu ogrzewania ważne jest, by wybrać taki, który w pełni sprosta naszym oczekiwaniom, nie burząc przy tym domowego budżetu. Firmy specjalizujące się w produkcji systemów grzewczych oferują coraz to nowsze oferty skierowane do nawet najbardziej wymagających klientów.
W przypadku, gdy budujemy lub generalnie remontujemy dom wybór odpowiedniego ogrzewania jest nie lada problemem. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak lokalizacja budynku, jego konstrukcja czy też dostępność do instalacji gazowej. Warto również zapytać o opinię specjalistę w tej dziedzinie, np. architekta, który rozwieje wszelkie nasze wątpliwości. Nigdy nie zaszkodzi rozeznać się w ofertach firm, poszukać informacji w internecie itp. Zakup optymalnego systemu grzewczego wiąże się z niemałymi kosztami oraz z wyborem na długi okres czasu, dlatego istotna jest wcześniejsza analiza.
Od niedawna sporą popularnością cieszą się kotły kondensacyjne, których sposób działania polega na przejściu pary wodnej ze stanu gazowego w stan ciekły. Mamy do czynienia wtedy z tzw. ciepłem utajonym. Efektem ubocznym spalania w tych kotłach są w głównej mierze dwutlenek węgla oraz para wodna. W tym przypadku do ogrzania domu służy wytwarzana przy powierzchni palnika temperatura, która sięgać może nawet kilkaset stopni Celsjusza. Mechanizm działania jest następujący: ciepło dostarczane jest do wody grzewczej przepływającej przez wymiennik. Zbudowany jest on tak, by sprowadzić temperaturą spalin poniżej punktu rosy. Para wodna wówczas skrapla się, a skutkiem tego jest wytworzona energia. Wydajność stanowi podstawową cechę tego systemu grzewczego. Dokonując odpowiedniego wyboru mocy mamy pewność, że dom zostanie w optymalnym stopniu ogrzany. Atutem tej instalacji jest na pewno jej ekonomiczny charakter. Wybierając produkt m. in firmy De Dietrich możemy spać spokojnie nie martwiąc się o nasz portfel. Przeprowadzając regularne przeglądy kotłów sprawimy, że będą w swoim działaniu o wiele sprawniejsze, gdyż zmniejszy to ich obciążenie. Kotły kondensacyjne są kompatybilne z tradycyjnymi grzejnikami, jak również z podłogowym ogrzewaniem niskopodłogowym, co wiąże się z oszczędnościami w zakresie produkcji ciepłej wody użytkowej.
Kolejnym rodzajem instalacji jest mikrokogeneracja łącząca ogrzewanie domu z wytwarzaniem energii elektrycznej. System ten skonstruowany jest z kotłów gazowych, olejowych, bądź też opalanych biomasą. Złożoność działania kotły te zawdzięczają pracy silnika, który energię cieplną przeobraża w mechaniczną, a następnie w elektryczną. Można je dowolnie wykorzystywać w różnym zakresie zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i ogrzewania budynków. Tak innowacyjny wybór jest całkowicie uzasadniony w przypadku, gdy popyt na energię cieplną jest wyższy niż 25000 kWh/rok, a na energię elektryczną niższy niż 3000 kWh/rok. Zużycie tylko takiej wielkości przyniesie zadowalające korzyści. Tak działający system grzewczy pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach związanych z prądem, gdyż sami będziemy produkować energię elektryczną. Przyczynimy się tym samym do ochrony środowiska naturalnego.
W jakie system grzewczy warto zainwestować?
Godnym uwagi urządzeniem dostępnym wkrótce na rynku jest HybrisPower. W odróżnieniu od systemów fotowoltaicznych jego instalacja nie jest uzależniona od położenia geograficznego budynku, a prąd wytwarzany jest tylko w momentach największego zapotrzebowania. Powoduje to mniejsze zużycie energii z sieci. Dodatkową cechą tego urządzenia jest fakt, że jego montaż nie wymaga pozwolenia. System sam za pomocą gniazda elektrycznego synchronizuje się z siecią. Redukuje również zużycie paliw kopalnych oraz wpływa na ochronę środowiska, zmniejszając emisję dwutlenku węgla.